Co nám plukovník Lipka pověděl o zahraničních misích, poslání jeho brigádního útvaru či bezpečnostní situaci v Evropě, se dozvíte v našem rozhovoru.

Od prosince jste novým velitelem 7. mechanizované brigády a hranické vojenské posádky. Jak se s novou funkcí sžíváte?
Pro mě to nepředstavuje nic vyloženě nového nebo neznámého, protože již čtyři a půl roku jsem zastával funkci zástupce velitele. S touto brigádou jsem velice úzce spjat již od roku devadesát osm, kdy jsem z tehdejší 2. mechanizované brigády ze západních Čech přešel sem. Podmínky jak v brigádě, tak ve městě tak velice dobře znám.

Jaké jsou primární úkoly vaší brigády?
Naším hlavním úkolem je ochrana České republiky. Pro co nejlepší připravenost jsme v loňském roce podstoupili minimálně dvě desítky cvičení, to největší jsme absolvovali v Německu. Šlo o brigádní bojové nasazení, kde jsme cvičili reálné bojové činnosti. Pochopitelně ale neřešíme jen bojovou připravenost. Poskytujeme například pomoc při řešení současné migrační krize, nebo střežení problematického muničního skladu ve Vrběticích. Armáda v minulosti pomáhala například i při povodních a dalších výjimečných událostech.

Nový velitel hranických kasáren Pavel Lipka

Vždy se připravujeme na nejhorší variantu

Myslíte si, že jsou vojáci dostatečně motivováni ke vstupu do armády? Jak jste na tom vy s přijímáním nových členů?
Nabíráme nové vojáky, snažíme se doplnit útvary na maximální počty. Každý čtvrtrok k nám přicházejí noví a noví vojáci. Teď v lednu doplnilo brigádu zhruba sto osmdesát osob. Domnívám se, že motivace mladých lidí je docela velká, protože v armádě vidí perspektivu nejen platovou, ale i co se týče zázemí, jistoty a karierního růstu. Zrovna teď více než třicet nových vojáků podstoupilo velice náročný dvoutýdenní program, a i po něm z nich čiší nadšení a odhodlání.

Co říkáte na momentální bezpečnostní situaci v Evropě?
V poslední době se ukázalo, že Evropa nemůže být zcela v klidu, a že by bylo chybou domnívat se, že jí nic nehrozí. Především události na Ukrajině ukázaly, že nic není tak růžové. Stejně tak migrační krizi před dvěma lety také nikdo nepředvídal a teď je tady. My se vždycky připravujeme na tu nejhorší variantu, a na tu musíme být připraveni kdykoliv.

Jste držitelem mnoha vyznamenání a čestných medailí. Kterého ocenění si nejvíce vážíte?
Nejvíc si vážím Bronzové hvězdy, kterou jsem obdržel od amerického generála za působení v Afghánistánu v provincii Logar. Myslím, že česká posádka zde zanechala velice dobrou stopu. Dále jsem například držitelem Záslužného kříže ministra obrany za mé působení v Kosovu.

Drama v Afghánistánu

Jakých zahraničních misí jste se osobně zúčastnil?
Já jsem se účastnil misí v Bosně, dvakrát v Kosovu, a v Afghánistánu. Víceméně jsem všude sloužil na velitelských pozicích, takže jsem především šťastný, že po dobu mého velení jsme nikdy neztratili život žádného vojáka. Došlo ke zraněním, i těžkým, ale všichni se z nich naštěstí dostali, a dál aktivně slouží.

Která mise byla podle vás nejnáročnější nebo nejnebezpečnější?
Každá jednotlivá mise má svá specifika, nedá se to tak úplně srovnávat. Samozřejmě, že v Afghánistánu je velice horká půda, protože tam působí celá řada povstaleckých skupin, nejen Taliban. Pokud mám mluvit o nějaké nejnebezpečnější události, tak to bylo pravděpodobně napadení naší patroly při obhlídce povstaleckých raketových odpališť. V tu chvíli s naší skupinou vojáků cestovali i reportéři České televize, takže to bylo velice dramatické. Ačkoliv boj trval přes čtyřicet minut, vojákům se přesto povedlo civilisty zcela profesionálně ochránit, a všichni se tak vrátili na základnu. Naši vojáci předvedli vynikající práci. V Afghánistánu bylo těch dramatických situací vážně hodně.

V minulých letech pořádala armáda v Hranicích různé akce pro veřejnost. Budete v tom pokračovat i nadále?
V květnu připravujeme slavnostní nastoupení na hranickém náměstí. Vrátí se nám jednotka z Afghánistánu, tak bychom tuto příležitost rádi využili a uspořádali sérii výstav a přednášek o zahraničních misích, o zkušenostech vojáků z válečných oblastí a další akce.

David Král