„Spousta dětí i z mateřských škol asi vůbec nevěděla, jak nějaký zametací vůz vypadá. O to byl jejich úkol těžší. Počet šestadvaceti výkresů v této kategorii ale vypovídá o tom, že nějaká osvěta tam asi proběhla," řekla organizátorka soutěže Jana Malátková.

Nejen pořadatelé akce z Domu dětí a mládeže Hranice, ale také představitelé firmy Ekoltes zvažovali, který obrázek v Hranicích zkrášlí nově zakoupený zametací vůz.

Porotci se nakonec přiklonili k výkresu Michaely Šebestové ze 4. třídy Základní školy 1. máje.

„Z toho, že předstoupím před tolika lidmi, jsem měla trošku trému, ale jinak mám velkou radost," řekla autorka vítězného výkresu.

Oceněna samozřejmě nebyla jen ona. V každé věkové kategorii se vyhlašovaly hned tři nejlepší práce.

„Kreslila jsem podle předlohy, takže to okolí na obrázku vychází z fotky. To, že jsem tentokrát nevyhrála, mi vůbec nevadí. I třetí místo je pěkné," prozradila Zuzana Berná ze Základní školy Ústí, která se do jiné výtvarné soutěže v Hranicích zapojila už v minulosti.

Organizátorka soutěže Jana Malátková přiznala, že porota rozhodně neměla výběr jednoduchý.

„Měli jsme ale své favority. My z Domečku jsme sledovali spíše tu výtvarnou stránku, lidi z Ekoltesu zase posuzovali výkresy podle technického zpracování. Záleží totiž i na tom, jak se dá obrázek přenést na vozidlo a jak na něm bude vypadat," uzavřela.

Cílem soutěže samozřejmě nebyla pouze volba obrázku na pracovní stroj Ekoltesu, ale také bližší seznámení dětí s problematikou životního prostředí.