Stavební dělníky je někdy vidět i o víkendech a vypadá to, že bude nový supermarket otevřen už v dohledné době. „Podle stavebního povolení by měl být supermarket dokončen v závěru letošního roku,“ konstatoval šéf stavebního odboru přerovského magistrátu Jiří Just.

Zda se ve stejném termínu zkolauduje i hřiště, zatím není jisté. „Proces na stavbě hřiště se zbrzdil kvůli výběrovému řízení,“ vysvětlila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. První konkurz byl totiž zrušen proto, že většina uchazečů nesplňovala podmínky stanovenéměstem.

Komise složená ze zástupců přerovského magistrátu nakonec ve druhém výběrovém řízení vybrala nabídku za zhruba 16 milionu korun. „Z toho čtyři miliony poskytla na stavbu hřiště společnost EK 1, pět milionů jsme získali od státu v rámci takzvaného porcování medvěda,“ upřesnila Grambličková. Podle jejích slov už bylo staveniště na stavbu hřiště předáno. Investice by měla být dokončena koncem října.

Chceme si zachovat svou tvář

Přerovský zastupitel Richard Šlechta (Společně pro Přerov):

PŘEROV- Jedním z hlavních iniciátorů petiční akce proti Penny marketu byl nynější přerovský zastupitel za stranu Společně pro Přerov Richard Šlechta. Toho boj proti supermarketu doslova katapultoval

Když se podíváte zpět do minulosti, myslíte si, že byl váš boj proti výstavbě Penny marketu marný?
Nemyslím si to. Když všechno skončilo, stáli jsme před poznáním, že se věci samy od sebe nezmění. Měli jsme možnost buď to to úplně zabalit, nebo se snažit něco změnit. Zvolili jsme druhou cestu.

Proto jste vstoupil do komunální politiky?
Rozhodli jsme se kandidovat ve volbách v roce 2006 a podpora téměř deseti procent voličů je pro nás úspěchem.

Můžete jako politik lidem zaručit, že už žádný další supermarket v centru nebude?
Tady už ani není kde. Centrum města je markety doslova zastavěné. Městu se v minulosti podařilo zlikvidovat klidové zóny v ulici Svisle a na třídě 17. listopadu. S překotnou výstavbou souvisí i bankrot drobných živnostníků, takže Přerovu teď vládnou supermarkety, second handy a herny. Jsou bohužel věci, se kterými nemůžeme hnout, protože o nich rozhodlo minulé zastupitelstvo.

Jak vnímáte jako opozičín zastupitel politickou situaci ve městě?

Ze všech politických klubů jsme asi jediní, kteří zásadně odmítají jakékoliv požitky, plynoucí z funkcí v dozorčích a správních radách, odmítli jsme předražené notebooky a tak dále. Chceme si i dnes zachovat svou tvář.

Jak to vidí s odstupem času

Vladimír Puchalský - přerovský zastupitel (Strana Společně pro Přerov)

„Jistý prvek poznání z kauzy Penny market přece jen plyne. A to fakt, že občanský odpor, nyní už i odpor zastupitele, je potřeba připravit politicky. Občanská akce, která je často míněna v tom nejčistším zájmu, totiž nakonec vždy ztroskotá na blokádě ze strany politiků. Tento poznatek je pro nás velmi důležitý hlavně do budoucna, kdy po zkušenostech, které máme, umíme dekódovat znaky prosazování místní moci a lobbingu. Netýká se to jen Penny marketu, ale i dalších případů, třeba Komuny nebo Chemoprojektu.“

Elena Grambličková - náměstkyně přerovského primátora (ODS)

„Pro mě je důležité, že se škola po letech konečně dočká nového hřiště. Se společností EK 1 zahájilo město jednání hlavně z toho důvodu, že vlastnila pozemek pro výstavbu nového školního hřiště. Kauza Penny market tedy pro mě byla vždy především kauzou stavby nového hřiště. A v této věci se konečně začalo dít něco pozitivního.“

Martin Kučera - dříve přerovský místostarosta za ODS, nyní ředitel Regionální agentury pro rozvoj Střední Moravy

„Pro mě je podstatné, že se Penny market staví a staví se i hřiště. I s odstupem času považuji své tehdejší rozhodnutí za elegantní řešení a nadále si za ním stojím. Pokud město dříve pochybilo v tom, že se strategický pozemek nevykoupil, ani jiné východisko nebylo. Společnost EK 1 s námi vedla dosti tvrdá jednání. Mám také za to, že jediné, čeho se občanské iniciativě OPPM podařilo dosáhnout, bylo oddálení stavby hřiště. Jinak řetězcům v centru města obecně nefandím a z toho důvodu jsem také prosazoval odkoupení budovy Chemoprojektu.