Obecně nejmenší zájem mají školky o děti, které by tam docházely pouze na půlden či pár dnů v měsíci.

Mateřská škola v Malhoticích – ve snaze přilákat děti z města – posílá pro ně doprovod. Starosta obce, s jehož úřadem školka sdílí společný dům, uvolnil k těmto účelům pracovnici, která pro děti každé ráno jezdí autobusem do Hranic a odpoledne je doprovází zase zpět.

V tomto školním roce je v malhotické školce zapsáno jedenadvacet dětí. Čtyři místa stále ještě nejsou obsazena.

„Máme tady děti od tří do sedmi let, ale klidně bychom přijali i dvouapůlleté, pokud by bylo soběstačné,“ uvedla ředitelka MŠ Jana Chudová.

Zařízení, v jehož čele stojí, je spíš rodinného typu. Děti si tam užívají výletů do přírody i do vzdálenějšího okolí, hrají i sledují divadlo, chodí krmit lesní zvěř a na rozdíl od těch městských si užívají čistého vzduchu. Většina jich tam tráví celý den. Pouze dvě děti chodí po obědě domů.

A právě tomuto částečnému pobytu ve školce nejsou mateřinky příliš nakloněny. Pokud je žena na mateřské dovolené a chce své starší dítě začlenit do dětského kolektivu, naráží často na neochotu školek jejího potomka přijmout. Své zkušenosti s tím má osmadvacetiletá Martina z Hranic.

„Mladšímu synovi jsou dva. Staršímu čtyři, ale do školky mi ho nevzali ani na pět dnů v měsíci. V Hranicích ani ve dvou obcích v okolí, kde jsem se ptala,“ uvedla maminka na mateřské. Ve městě dostali přednost v prvé řadě předškoláci a pak děti zaměstnaných rodičů.

„Museli jsme sice pro velký zájem a velký počet předškoláků odmítnout i několik dětí, jejichž maminky chodí do práce, ale myslím si, že díky nově otevřeným oddělením na Struhlovsku a Šromotově náměstí našli místo tam,“ uvedla ředitelka hranické MŠ Klíček Miluše Koláčková.

Maminky se rozčilují, ministertsva nespolupracují

V obcích sice boj o místa ve školkách nepanuje. Přesto ani tam nejsou částečnému pobytu v mateřinkách nakloněni.

„Dostáváme na tyto děti ani ne desetinu dotace a vůbec žádný úvazek. Snažíme se tedy kapacitu plnit dětmi, které u nás tráví celý den, jinak bychom museli snížit učitelkám úvazky a tím i platy,“ vysvětlila Chudová problém s přijímáním dětí na půlden nebo pět dní v měsíci.

Na jedné straně tedy ministerstvo práce a sociálních věcí vychází nezaměstnaným maminkám vstříc a umožňuje jim půldenní nebo občasné pobyty dětí ve školkách. Na straně druhé jsou za to školky bity od ministerstva školství v podobě krácení peněz.

„Je to dlouhodobý problém, maminky se rozčilují a já je plně chápu. Vyhovět jim je ale velmi těžké, když spolu obě ministerstva při vytváření nových vyhlášek nespolupracují,“ uzavřela Chudová.