Na rozdělování kulturních grantů by nebylo nic až tolik zajímavého, kdyby členkou Komise pro kulturu a památky nebyla Karla Vlasáková. Je možné, že při prvním pohledu jméno nikomu nic neřekne.

Zajímavé jsou však souvislosti a čísla, ze kterých vyplývá, že Václav Vlasák, tedy manžel členky kulturní komise, žádal o granty celkem v šesti případech a vždy mu bylo nějakou částkou vyhověno.

Na spoustu dalších se přitom vůbec nedostalo.

„Peněz je málo, a proto jsme rádi, že můžeme alespoň něco rozdělit. Pokud jde o paní Vlasákovou, složení komise nevybírám já, ale rada města,“ uvedl předseda komise Rostislav Plachý.

Podle něj je více lidí, kteří jsou v komisi a nějakým způsobem se pohybují okolo kulturních akcí v Hranicích.

„Navíc ona se zdržuje hlasování,“ doplnil svou argumentaci Rostislav Plachý.

Komise opravdu sestavuje rada města. Podle vyjádření některých radních je ale vše v pořádku a nevidí v její činnosti v komisi žádný problém.

„Nemyslím si, že by účast paní Vlasákové v komisi měl být problém. Navíc doufám, že když se hlasuje o penězích pro jejího manžela, tak ona sama nehlasuje,“ pověděl radní Radek Hlavinka.

Své zdůvodnění ke jmenování osoby tolik spjaté s jedním z hlavních žadatelů dále doplnil o spoustu dalších argumentů.

„Komise rozhoduje o daleko více věcech než jen o rozdělení grantů. A nejen proto si myslím, že určitě nejde o střet zájmů,“ dodal Radek Hlavinka.

Ani další z radních si nebyl ochoten připustit, že by mělo jít o problém a že by snad rada při jmenování komise pochybila.

„Myslím si, že pan Vlasák je významným poskytovatelem kultury v Hranicích, a proto není divné, že dostává příspěvky na svou činnost,“ uvedl radní Jiří Haša.

I podle něj není zvláštní, že v komisi je hodně zainteresovaná osoba v podobě jeho manželky.

„V komisi je více lidí, a proto si nemyslím, že může hlasovat pro sebe,“ doplnil své vysvětlení ke složení komise jeden z radních Jiří Haša.

Do nějakého hlubšího zkoumání se nechce ani zástupcům dalších kulturních akcí, kteří ve svých žádostech tolik úspěšní nebyli. Zřejmě jsou sami rádi, že dostanou alespoň nějaké peníze.

„Co mohu říkat. Jsem rád za každou korunu, kterou dostanu. Myslím si, že sama snad nerozhoduje. Sám jsem dostal sotva třetinu, co jsem žádal. Myslím si, že nemá cenu do toho nějak víc rýpat,“ sdělil Stanislav Balko.

Vlasák: Žádm o peníze na nekomerční akce

Jasný výklad, proč se dostalo zrovna na něj, podává sám Václav Vlasák.

„Je obrovský rozdíl v tom, na co peníze žádám já, a na co ostatní. My nežádáme na komerční akce, ale například na divadelní vystoupení. A to je ten hlavní rozdíl, který možná ostatní úplně nechápou. Například Kraus je vyloženě komerční záležitost, a pokud jde o Kaisera a Lábuse, kteří budou u nás, tak to je normální vážné divadlo,“ vysvětlil Václav Vlasák.

I podle něj se jeho manželka do hlasování o peníze vůbec nezapojuje.

Kde tedy leží skutečná pravda, se asi úplně nedozvíme. Zástupci rady své jmenování samozřejmě obhajují. Ti, na které se nedostalo, zase protestují, i když ne třeba veřejně.

Jedinou jistotou je, že pan Vlasák z celého objemu grantů dostal na své akce plných sto dvacet tisíc korun. Je možné, že se rozdělování grantů do dalších let změní, protože ze strany komise je vyvíjen tlak na změnu.

„Příští týden se sejdeme a budeme jednat o změně grantové politiky,“ prohlásil na závěr předseda Kulturní komise Rostislav Plachý.