Pro navrženou osobu se musí kladně vyjádřit většina všech zastupitelů, tedy alespoň dvanáct členů. Pokud k tomuto souladu nedojde, Hranice budou i nadále bez obsazení druhé nejvyšší funkce města.

„Těch navržených osob tam samozřejmě může být několik. Předkladatel, kterým je starostka, nějaký návrh bez pochyby mít bude. Stejně tak je ale možné, že svého kandidáta navrhne i některá z opozičních stran,“ přiblížil pravděpodobný vývoj jednání tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Místostarostou se může stát kdokoliv ze současných třiadvaceti zastupitelů města. Teoreticky by tak mohlo dojít i k tomu, že do funkce by mohl být zvolen představitel opoziční strany.

„Z hlediska zákonných procedur tomu nic nebrání. Otázkou pak samozřejmě je, co by to znamenalo pro další spolupráci ve vedení města. Obecně ale platí, že místostarostou se stane osoba, pro kterou bude hlasovat alespoň těch dvanáct lidí,“ doplnil Bakovský.

Spolupráci s opozičním zastupitelem ve funkci svého zástupce si podle svých slov nedokáže představit ani starostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

Fakt, že ve čtvrtek na zasedání nezazní jméno jen jediného kandidáta, potvrdil také opoziční zastupitel Vladimír Juračka (Hranice 2000).

„Za stranu Hranice 2000 navrhneme svého kandidáta, i když to vypadá, že koalice to má už všechno domluvené. Uvidíme, jestli se k nám někdo připojí,“ uvedl bývalý starosta Hranic, který před necelým měsícem odvolání Miroslava Wildnera úspěšně navrhl.

Po odstoupení bývalého místostarosty vznikla mezera také v jinak sedmičlenné městské radě. Pokud by se tedy stal místostarostou někdo ze současných radních, přijde na řadu volba nového člena tohoto orgánu.

Tento scénář je poměrně reálný. Například podle Vladimíra Juračky se koalice už dohodla na tom, že do funkce místostarosty města nastoupí Pavla Tvrdoňová (Změna pro Hranice), současná členka rady.

Není to prý podraz na voliče

Křeslo sedmého radního pak prý vyplní Karel Hübl (Věci veřejné), který doposud působil v opozičních řadách.

„Vypadá to, že je slepena nová koalice, která bude mít až čtrnáct členů. Pravděpodobnost, že náš návrh projde, tak příliš vysoká není. Nicméně se o to pokusíme,“ dodal Juračka, který měl před několika týdny v plánu sesadit i některé další členy rady.

Pokud však bude mít koalice o dva členy více než doposud, svůj záměr prý neuskuteční.

O novém sestavení hranické koalice je ale v podstatě přesvědčen.

„S inženýrem Hüblem jsem již o tom mluvil. Jestli se k němu přidá i pan Jemelík, to zatím nevím,“ sdělil dále Juračka.

Žádná z možných variant ale prý není podrazem na voličích.

„Vše samozřejmě závisí na vzájemném jednání. Pokud se ale místostarostou stane v podstatě kdokoliv ze současných zastupitelů, v podstatě to odpovídá výsledkům voleb,“ řekl mluvčí Petr Bakovský.

Sám Miroslav Wildner zůstává platným členem městského zastupitelstva. Pro jeho odstoupení z funkce místostarosty a tedy i radního města hlasovalo 13. října celkem třináct z dvaadvaceti přítomných zastupitelů, jen devět hlasovalo proti návrhu.

Zády k němu nakonec otočili i dva členové hranické koalice.

Nadcházející čtvrtek budou zastupitelé kromě volby druhé nejvyšší pozice města projednávat také prodej bytových jednotek, pozemků, návrh rozpočtu na rok 2012.

Na řadu přijde také diskuze o regeneraci panelového sídliště Nová nebo například poskytnutí daru „Vánoční strom z Hranice“ partnerskému městu Leidschendam-Voorburg.