Knihovna nabízela každý den služby pro jinou čtenářskou skupinu. Nejvíce lidí však do knihovny přišlo v úterý, kdy byla na programu Burza vyřazených knih.

Enormní oblíbenost této neodmyslitelné součásti každého ročníku potvrdila také ředitelka hranické knihovny Marie Jemelková.

„Burza je takovou stálicí a zároveň i tahákem. Právě na ni se chodilo nejvíce. Vystavujeme totiž zajímavé knížky, které už nepotřebujeme. Jsou sice třeba třicet až čtyřicet let staré, ale zároveň zachovalé a hlavně za velice nízkou cenu,“ řekla Jemelková.

Ředitelku knihovny vysoký zájem o čtenářskou instituci příjemně překvapil.

„Lidé k nám přišli i přesto, že minulý týden panovalo ještě krásné počasí. O to více nás to těší. Většinou totiž chodí, když je venku ošklivo,“ uvedla s tím, že frekvence příchozích zájemců v průměru vzrostla asi o polovinu intenzivnější než při běžném provozu.

To, že speciální program nalákal více zájemců, než je obvyklé, připustila i knihovnice Lucie Davidová.

„Určitě to bylo znát. Je pravda, že velký zájem byl hlavně o akci Burza vyřazených knih. Návštěvníci se dokonce vyptávali, jak dlouho tady tato akce potrvá. Dokud budeme vidět zájem veřejnosti, burzu neukončíme,“ doplnila knihovnice Lucie Davidová.

Ke čtení kávička

Širokou veřejnost však k návštěvě zlákal také další program. V dobrém světle se prý ukázala například akce Kávička s knihovnou, která proběhla ve čtvrtek.

„Právě úterý a čtvrtek byly z hlediska návštěvnosti nejúspěšnější. Káva ke čtení se lidem velice zamlouvala. Dokonce mi někteří říkali, že by v knihovně měla taková možnost zůstat natrvalo. To ale bohužel není v našich silách,“ řekla Jemelková s tím, že pozitivní ohlasy panovaly při rozdávání sladkých drobností malým dětem.

Do prostor tohoto kulturního zařízení prý přišli i lidé, kteří se jim jinak spíše vyhýbají. „Proto celý projekt děláme. Chceme tím oslovit i tu šedou zónu a právě na tyto lidi je Týden knihoven zaměřený. Také jim totiž prezentujeme naše služby,“ doplnila Jemelková.

To, zda letošní ročník v Hranicích z hlediska zájmu veřejnosti převyšoval ty předcházející, však ředitelka nepotvrdila.

„To si nemyslím. Často záleží na mnoha faktorech, například právě na tom počasí. Neřekla bych, že je návštěvnost rok od roku vyšší, ale stejně tak nemůžu tvrdit opak. Každopádně tady byl nezvyklý hukot a rachot.“

Beseda s Arnoštem Vašíčkem

Milovníci mohou ještě v tomto měsíci zavítat na besedu se spisovatelem Arnoštem Vašíčkem, který se zaměřuje na tématiku záhad a tajemství. Setkání proběhne 25. října v Zámeckém klubu. Dopoledne bude určeno žákům základních škol, večer si pak přednášku Největší záhady světa může poslechnout i široká veřejnost.

Každoroční akce Týden knihoven je v souvislosti se speciálním programem knihoven asi druhým nejvyhledávanějším projektem u nás. Na špičce obliby se u veřejnosti stále drží březen, který je vyhlášený za Měsíc knihoven.