Jen loni navštívilo kožní oddělení přerovské nemocnice více než sto třicet lidí a lékařům se díky této akci podařilo včas zachytit rakovinové onemocnění kůže u tří pacientů.

„Tato akce má obrovský preventivní význam. Vyšetřovat znaménka jsme začali už v sedm ráno a za necelé dvě hodiny jsme prohlédli na dvě desítky pacientů,“ řekl primář kožního oddělení přerovské nemocnice Pavel Zíma.

Hloučky lidí ale postávaly na chodbě nemocnice v průběhu celého dne a jen v dopoledních hodinách vyšetřili lékaři na šedesát pacientů. „Včasná diagnóza a rozpoznání rakoviny kůže mohou pacientovi zachránit život. Rakovinové bujení postupuje u této formy nemoci velmi rychle, přijít včas je tedy pro člověka naprosto zásadní. Dnes už jsme v ordinaci na jeden takový případ podezření na melanom narazili,“ poznamenal Zíma.

Kromě prohlídky znamének upozorňují lékaři také na rizika, spojená s opalováním kůže bez krémů s ochranným faktorem. Podle přerovské dermatoložky Renaty Páskové by měli lidé zpozornět při jakékoliv změně vzhledu nebo tvaru mateřského znaménka.

„Říkáme tomu syndrom ošklivého káčátka. Když se nám na vzhledu znaménka cokoliv nezdá, měli bychom vyhledat lékaře. Pacienty by měla varovat jakákoliv změna barvy, tvaru, velikosti a nebo ohraničení znaménka. Důležitý je také vývoj této změny,“ doplnila Pásková.

Mnozí pacienti, kteří vyhledali v rámci Evropského dne melanomu dermatologa, to podle jejích slov považovali za své osobní vítězství. „Přicházejí k nám třeba lidé, kteří se dlouhou dobu nemohli odhodlat nechat si znaménka vyšetřit. Jeden pán třeba řekl, že k nám přišel pro klid své duše. Vyšetření pro něj nakonec dopadlo dobře,“ řekla Pásková.

Zahnat strach přijela do nemocnice i Hana Flegelová z Přerova. „Jsem na vyšetření poprvé. Měla jsem obavu z jednoho mateřského znaménka na zádech. Vyšetření ale nakonec dopadlo výborně, takže mi spadl kámen ze srdce,“ řekla.

Zkontrolovat znaménko si nechal i Miroslav Cedidla z Přerova. „Člověk reaguje na to, co přichází ze sdělovacích prostředků. Mám obavu z jednoho znaménka, a tak jsem raději využil možnosti a zašel včas k lékaři,“ poznamenal.