Záhy po Novém roku se vrátil z vazební věznice, kde ho policisté drželi pod zámkem pro podezření z násilí.

Kriminalisté mu žhářství nikdy neprokázali a tak se o něm jako o žháři odmítají s kýmkoliv bavit.

Muž v nejlepších letech stanul 14. ledna před soudem za jiný čin. S nožem v ruce vyhrožoval smrtí dvěma svým sousedkám, za což mu hrozí maximálně rok vězení. Na konečný verdikt ale čeká doma.

SOUVISEJÍCÍ: Hrozil prý ženám podřezáním, teď stanul před soudem

Třetí dekáda měsíce, ve které zpravidla požáry vznikaly, právě začíná. Když se ale Deník snažil zjistit, jaká teď v obci panuje atmosféra, narazil na pochopitelný strach a snahu se od problému distancovat.

„Podívejte se, tady vám teď k tomu nikdo nic neřekne. Všichni se bojí, to je logické,“ vyjádřila názor, který sdílí většina obyvatel Lipné, žena v důchodovém věku.

„Vím o tom, že už je zase doma, ale zatím jsem ho nepotkala. Chodívám si jen do obchodu nakoupit a pak hned zase zpátky domů,“ uvedla.

Když už je někdo o obávaném muži ochotný diskutovat, pak rozhodně pod rouškou anonymity.

„Bavila jsem se s jedním policistou a ten mi řekl, že dokud bude sníh, tak by u nás hořet nemělo. Stopy by ho totiž mohly lehce usvědčit,“ řekla Deníku žena mladšího věku. „Já jsem se teď po delší době vrátil z Prahy a nic moc o tom nevím,“ přiznal se další muž kolem padesátky.

Jeho návrat domů naznačuje, že v Lipné jde život dál a rozhodně nemá tato obec v úmyslu na tom něco měnit. Svědčí o tom i novostavby, které tam přibývají.

„Stěhovat se určitě nehodlám. Vždyť jsem se tady narodila,“ nechala se ve středu slyšet další z domorodkyň.

Ti, kterým už střecha nad hlavou hořela, se s nepříjemnou událostí vypořádali různě.

Jedni už mají krov i s taškami vyměněn, druzí, jež se například do Lipné jezdí jen rekreovat nebo jim vyhořela „pouze“ zemědělská část usedlosti, nechali torzo pokrýt sněhem a zřejmě čekají, až bude na jeho opravu příhodnější finanční situace.