Co to bude pro občany znamenat v praxi? Díky této novince již není nutné mít u sebe plastovou kartičku. Pokud budete něco vyřizovat na úřadě v Hranicích, stačí vám chytrý telefon s nainstalovanou aplikací eDoklady. Tu si lze jednoduše stáhnout v Google Play či App Store.

„Městský úřad Hranice novinku spouští zkušebně od pondělí 24. června. Zjednodušení života občanům v podobě využívání elektronické občanky pro nás znamenalo zřízení ověření eDokladů u desítek zaměstnanců všech agend, kteří při své činnosti přicházejí do styku s klienty a ověřují jejich totožnost. Jsou to třeba žádosti o vydání cestovního dokladu, agenda na odboru registru vozidel a řidičů, na Czech pointu, živnostenském úřadu a dalších," nastínil tiskový mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Elektronický občanský průkaz si zatím stáhlo do svého telefonu přes 430 tisíc lidí po celém Česku. Míst a institucí, kde se lze digitálním dokladem prokázat, postupně přibývá. Kromě městského úřadu v Hranicích se jím dá již nyní prokázat také státní policii v terénu. Podívejte se na přehled míst, kde eDoklady aktuálně již přijímají a kde je v budoucnu povinně budou přijímat.

Kde eDoklady budou povinně přijímat


Od 20. ledna 2024 – všechna ministerstva, Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Český báňský úřad, Úřad průmyslového vlastnictví, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Správa státních hmotných rezerv, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Národní bezpečnostní úřad, Energetický regulační úřad, Úřad vlády České republiky, Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Národní sportovní agentura, Digitální a informační agentura.

Od 1. července 2024 – kraje či obce s rozšířenou působností, policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, ČSSZ, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady.

Od 1. ledna 2025 – banky, pošty, školy, okrskové volební komise, zdravotní pojišťovny, notáři, exekutoři, obce I. a II. stupně, obecní policie obcí I. a II. stupně či zastupitelské úřady.