Kvůli zaplavení prameniště v Ústí se minulý týden ocitlo bez dodávek pitné vody dvaadvacet obcí na Hranicku. Kdy jejich provizorium skončí? Definitivní slovo budou mít podle zástupců přerovské společnosti Vodovody a kanalizace laboratorní rozbory.

„Spousta lidí si kupuje v obchodě balenou vodu na kafe a na vaření, ale cisterna je přistavená vždy v 17.40 hodin. Pracovníci Vodovodů a kanalizací u nás dnes odebírali vzorky, aby zjistili, jestli už je voda pitná a má potřebnou kvalitu. Výsledky rozborů ale ještě neznáme,“ vylíčil starosta Ústí Libor Vykopal.

Zaplavený vodní zdroj u Ústí na Hranicku.
Dvě desítky obcí na Hranicku jsou bez pitné vody

Právě Ústí bylo během povodní minulý týden nejvíce zasaženou obcí. Pod vodou se ocitl místní sportovní areál, ale i hospůdka U Čápa a zasaženy byly i sklepy dvou rodinných domů.

„Celý víkend jsme odklízeli nánosy bahna, zametali cesty, ale vysušujeme i sklepní prostory hospůdky U Čápa, která už zřejmě na zimu zůstane zavřená,“ popsal. V obci také sčítají škody.

Kvůli zatopení prameniště se minulý týden ocitly bez dodávky pitné vody obce Ústí, Skalička, Kamenec, Opatovice, Paršovice, Valšovice, Rakov, Býškovice, Horní Nětčice,Vítonice, Žákovice, Blazice, Dolní Nětčice, Soběchleby, Radotín, Oprostovice, Bezuchov, Malhotice, Všechovice, Provodovice, Lhota a Sovadina.

„Z důvodu zatopení jímacího území jsme museli v první fázi přistoupit k odstavení vodního zdroje Ústí. V současné době už sice z prameniště dodáváme pitnou vodu do sítě, ale ve všech obcích postupně odebíráme vzorky, abychom zjistili kvalitu a to, zda je v pořádku i ve spotřebištích,“ vysvětlil Jindřich Mrva, výrobně technický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově.

Výlov Velkého choryňského rybníku 2019
Výlov rybníka Choryně bude letos bez diváků. O rybí speciality ale nepřijdou

Odběr vzorků potrvá dva dny a výsledky budou známy do tří dnů.

„Prameniště už je v provozu a nevidíme, že by došlo k poklesu kvality vody. Hygiena po nás ale chce, abychom prokázali laboratorními testy kvalitu pitné vody ve všech obcích. Teprve potom můžeme obnovit dodávku,“ upřesnil s tím, že situace by se měla vrátit k normálu počátkem příštího týdne.

Dotčené obce na Hranicku situaci zvládají.

„Cisternu máme přistavenou u sokolovny, takže si tu lidé mohou vodu nabrat. Je dobré, že voda normálně teče - takže ji na umývání, sprchování nebo splachování záchodu můžeme používat. Z Vodovodů a kanalizací jezdí cisterny stále doplňovat, takže nikdo nereptá, a nestojí se ani žádné fronty,“ řekla třeba starostka Skaličky Petra Kočnarová.