Bělotín

Plánované navýšení obecního rozpočtu doposud hodnotí střízlivě například v Bělotíně.

„Zatím to vůbec neřeším. Tímto bodem se budeme zabývat až v době, kdy budou peníze takzvaně na stole. Máme ale připravenou celou řadu projektů, které vyžadují finanční prostředky. Konkrétně chceme pokračovat v opravě chodníku či veřejného osvětlení," konstatoval starosta Bělotína a předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala.

Radíkov

Například v případě Radíkova by se rozpočet na příští rok měl navýšit zhruba o sto tisíc korun.

„V zastupitelstvu jsme to ještě neprobírali, ale nemáme žádnou zvláštní akci, na kterou by tyto peníze šly. Rozpočet je každoročně hodně našponovaný, a pokud do něj přibude sto tisíc korun, budu jenom rád," řekl starosta Lubomír Foltýnek.

Špičky

Ani ve Špičkách zatím neprojednávali, do jaké oblasti peníze „navíc" půjdou.

„Nedělejme si ale iluze, že půjde o nějaké výrazné navýšení. Pracuji raději s rezervou a o konkrétním rozdělení budeme jednat až podle toho, kolik peněz nakonec dostaneme," konstatoval tamní starosta Vladimír Zamazal. Podle jeho slov mělo plné navýšení rozpočtu v obci činit pět set až šest set tisíc korun.

„Tolik to ale pravděpodobně nebude, současná ekonomická situace něčemu takovému nenasvědčuje. Počítáme tak spíše s částkou mezi dvěma sty a třemi sty tisíci korun," dodal.

Právě ve Špičkách se letos opravila mateřská škola, na kterou prostřednictvím Programu obnovy a rozvoje venkova přispěl padesáti procenty (430 tisíc korun) Olomoucký kraj. Nyní však hrozí, že dosavadní částka ve výši šedesát milionů korun ročně, kterou zmíněný program určený zejména malým obcím disponoval, se smrskne na polovinu.

„Je tak možné, že malé obce zůstanou bez dotačních příspěvků, přestože mnoho akcí finančně samy neutáhnou," uvedl dále Vladimír Zamazal.

Hranice

Příprava rozpočtu na příští rok v samotných Hranicích bude v nadcházejících týdnech a měsících procházet mnoha přípravnými fázemi.

„Vše se bude odvíjet od státního rozpočtu, který je ale v tuto chvíli mírně řečeno na vodě. Momentálně se tak nedá určit, kolik přesně dostaneme, ta částka není ani odhadnutelná. Rozdělení městského rozpočtu pak bude mít ve své kompetenci zastupitelstvo. Částka, která bude navíc, půjde každopádně do investic," uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Menší obce za změnu rozpočtového určení daní bojovaly už několik let. Loni v září dokonce tisícovka starostů přijela do Prahy, aby přímo u Strakovy akademie podpořila snížení rozdílu mezi příjmy čtyř největších měst v zemi a dalšími obcemi. Na úkor Prahy, Brna, Ostravy a Plzně tak měla další sídla podle původního plánu dostat celkově o 13,5 miliardy korun navíc. Nakonec se však prosadila částka „jen" přibližně ve výši dvanácti miliard.