Dotčené obce se do svých záměrů přesto pustí. Pokud by od nich ustoupily, připravily by se o miliony korun z Evropské unie.

Z regionálních operačních programů (ROP) získaly letos příslib významné finanční podpory tři žadatelé na Hranicku a jeden na Přerovsku.

Teď má vláda snahu připravit je o slíbených 7,5 procenta státního příspěvku. Přijít by o něj měly i všechny další projekty v republice, které letos získaly příslib podpory z ROP.

Pokud stát dotáhne svůj úmysl do konce, budou jen v olomouckém a zlínském kraji připraveny projekty o částku v celkovém objemu přes miliardu korun.

Regionální rada Střední Morava v čele s olomouckým hejtmanem Martinem Tesaříkem má snahu úmysl vlády odvrátit.

Chce totiž trvat na dříve uzavřené dohodě, kterou se čerpání evropských dotací řídí od roku 2007. Podle ní mají být schválené projekty podpořeny z 85 procent Evropskou unií a ze 7,5 procenta státem.

„Úvahy ministerstva financí, že chybějící dotace pokryjí vyšší výběry daně z přidané hodnoty, nemůžeme brát vážně. Návrh není propracovaný a nedává příjemcům žádnou garanci,“ konstatoval Tesařík s tím, že vláda svým postojem ohrožuje čerpání peněz určených na rozvoj celého regionu.

Plánované úsporné opatření státu by se na Přerovsku dotklo Hranic, Černotína, Skaličky a Pavlovic u Přerova.

V Hranicích chtějí opravit stávající a vybudovat nové autobusové zastávky, ve Skaličce, Černotíně a Pavlovicích plánují revitalizovat náves. I kdyby se jim ale nakonec státního příspěvku nedostalo, zřejmě by nikdo z nich od projektu neustoupil.

„Příspěvek od státu by v našem případě činil přibližně 350 tisíc korun. Od Evropské unie bychom ale slíbených 85 procent podpory měli dostat, takže by byla hloupost toho nevyužít,“ uvedl například starosta Černotína Jiří Andrýs. Také Hranice se pustí do oprav zastávek i bez státního příspěvku.

„Asi do poloviny října budou probíhat na toto téma jednání. Ale zatím to vypadá tak, že schválené projekty nakonec o příspěvek od státu skutečně přijdou,“ konstatovala tisková mluvčí Úřadu regionální rady Olomouc Renata Škrobálková. (ka)