„Na některé opravy, jako cyklostezky nebo úklid, se nám peníze podařilo zabezpečit. Z rozpočtu města jsme ale platili opravu lávky U Tenisu. Nyní si těchto 423 tisíc korun hodláme uplatnit z tohoto fondu,“ poznamenal tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík. V Přerově se minulý týden sešli i starostové postižených obcí, kteří si žádost o evropské peníze podali na kraj.
„Do 11. února máme poslat souhrn za Olomoucký kraj. Za Přerovsko činí celková částka 6 milionů 300 tisíc korun, za Hranicko zhruba 7 milionů,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru Olomouckého kraje Jiří Juřena. Zda se na tyto peníze podaří opravdu dosáhnout, se prý zatím odhadnout nedá. Dohoda mezi Českou republikou a Evropskou unií není ještě podepsaná, navíc mají žádosti řadu kritérií.
Lobodice a Beňov
Na Přerovsku o peníze žádají například Lobodice.
„Chceme opravovat komunikaci mezi Moravou a Mlýnským náhonem, která byla zničena při povodních. Pro náš rozpočet je to hodně vysoká částka, přibližně 1,5 milionu korun,“ řekl starosta Stanislav Hlavinka.
O peníze budou žádat i v Beňově. Tam chystají opravu cest a svahu nad fotbalovým hřištěm.
„Do konce února musíme podat žádost na ministerstvo pro místní rozvoj. Celková částka na realizaci bude 4,5 milionu korun,“ uvedl starosta Ivo Pitner.
V dezolátním stavu je cesta nad čističkou a devět set metrů komunikace za sokolovnou. Z Fondu solidarity by obec ráda získala peníze, které vynaložila na projektové dokumentace k těmto rekonstrukcím.
„Pokud to půjde, uděláme to ještě letos. Termín uzávěrky musíme stihnout. Nedělám teď nic jiného než toto vyřizování, to dostalo přednost před vším ostatním,“ doplnil starosta.
Troubky a Radslavice
Také v Troubkách si podali žádost o peníze. Chtěli by zde opravit komunikace přibližně za tři miliony korun. „Nějaké podklady jsme dávali, ale nevíme, jestli vůbec splníme podmínky,“ řekl starosta Troubek Radek Brázda. Jednou z podmínek je například to, aby opravovaný majetek nebyl pojistitelný. V Troubkách sice pojištění jsou, ale kvůli povodním v minulosti pro ně platí limit, nad který jim pojišťovna škody neproplatí. Rekonstrukce také musejí být hotové a proplacené ještě předtím, než by případná dotace na účet obce přišla.
Přibližně čtyři sta tisíc korun chtějí z Fondu solidarity Radslavice.
„Loni jsme provedli opravy spojené s kanalizací a odvodněním. Faktury na tyto práce si teď nárokujeme,“ zmínil starosta Stanislav Jemelík.
Čechy a Oplocany
V Čechách žádají o peníze na opravu cest.
„První část už je hotová, s druhou čekáme, až bude počasí. Celkem jde o částku asi 230 tisíc korun,“ poznamenal starosta Čech Lubomír Michálek.
V Oplocanech hodlají opravit propustek pod obecním úřadem, na který se odhadnuté náklady pohybují mezi 400 a 450 tisíci korunami.
„Na špatný stav propustku nás upozornil statik, který zde byl po povodních posuzovat mostek. Z našeho rozpočtu bychom si opravu propustku dovolit nemohli, protože jsme už dostali jinou dotaci, kde platíme spoluúčast,“ podotkla starostka Hana Skřépková.
Peníze z Fondu solidarity by se podle odhadů vedoucího ekonomického odboru Juřeny mohly vyplácet v druhém pololetí letošního roku. V květnu nebo v červnu budou čeští politici podepisovat dohodu s Evropskou unií, která čerpání peněz umožní.
„Kolik peněz konkrétně půjde do Olomouckého kraje, to si netroufám odhadnout. Neznám požadavky ostatních krajů,“ řekl Juřena. O velkou částku budou nejspíš žádat i obce z Liberecka a Ústecka, které se potýkaly s povodněmi v srpnu.