Ženě, která tři roky v Býškovicích provozovala obchod v garáži rodinného domu, totiž končí mateřská dovolená.

Provoz obchodu na vesnici, která nemá ani čtyři stovky obyvatel, se jí dále finančně nevyplatí.

„Většina místních lidí si zvykla nakupovat cestou z práce v supermarketech. Zdejší prodejna pak musí řešit problémy s přebytkem zboží a tržby jsou velmi nestabilní,“ popsala situaci starostka Jana Světlíková. Dodala, že obec neřeší tento problém poprvé.

Již v roce 1990 Jednota na čas prostory původního obchodu pronajala a následně prodala firmě, která v nich dnes provozuje velkosklad. Tehdy problém ještě nenastal, neboť v obci bylo několik obchodů.

Pak zbyl jeden a jeho provozovatelé se v roce 2005 rozhodli svou činnost ukončit. „Byli jsme tak přes půl roku bez obchodu, až tehdejší zastupitelé našli ženu, která si pro tyto účely přestavěla garáž rodičů. Obchod však vedla jen po dobu mateřské dovolené a k 31. květnu oznámila ukončení obchodní činnosti v obci,“ sdělila starostka.

To by mohlo znamenat problém zejména pro starší obyvatele, kteří se z vesnice tak často nedostanou. Vedení obce proto přemýšlí, jak patovou situaci vyřešit. Jednou z možností je umístit prodejnu do víceúčelové budovy, jejíž výstavbu Býškovičtí plánují.

Objekt by sloužil především neziskovým složkám působícím v obci, jako jsou hasiči, rybáři, ženský spolek, myslivecké sdružení nebo tělovýchovná jednota.

„Problém je v tom, že pokud bude budova sloužit pouze spolkům, dostali bychom dotace pokrývající až 90 procent nákladů. Pokud v ní bude zahrnut obchod, který se posuzuje jako komerční záležitost, dostane obec jen 60 procent,“ vysvětlila Jana Světlíková.

Jak však dále podotkla, obchod na malých vesnicích není v žádném případě komerční záležitost. „Dá se v něm tak maximálně přivydělat k mateřské nebo k důchodu,“ dodala Světlíková.

Pokud se vedení obce nepodaří během května zajistit provoz jiného obchodu, zbývá druhá možnost. Do Býškovic bude zajíždět pojízdná prodejna. Ta již obsluhuje některé sousední obce, které problémy s obchodem postihly již dříve.