„Ani nemůžu říct, jestli nás přímo ta objížďka nějak negativně postihla. Těžko totiž poznám, který kamion obcí projíždí právě kvůli ní a který náklaďák zde jede z jiných důvodů. Za den jich tady máme i stovku, obecně je tady doprava dlouhodobě velice špatná," řekl starosta Opatovic Jaroslav Kuchař.

Narážel zejména na nákladní vozy, které přes Opatovice projíždí do pískovny v sousedních Malhoticích a stejnou trasu pak volí i při zpáteční cestě. Někteří další dopravci si přes obec krátí cestu i na Holešov.

Situace je neúnosná

„Ta situace je už opravdu neúnosná. Vcelku nedávno byla silnice přes Opatovice opravená krajským úřadem, ale kvůli té zátěži teď její stav reklamujeme," dodal starosta a poznamenal, že špinavé kvůli dopravě nejsou jen samotné cesty, ale vzhledem k nadměrnému prachu i ovzduší.

„Ta situace vadí samozřejmě všem. Pokud se vám materiál, který po projetí náklaďáků zůstane na silnici, dostane na auto, jen těžko to smyjete," upozornil Jaroslav Kuchař.

Jak to vidí v Malhoticích?

Pokud si někdo z opatovických obyvatel na neutěšený stav stěžuje, vedení obce ho zpravidla odkazuje na sousedy z Malhotic. Tamější starosta Josef Voldán ale prozradil, že intenzivnější výskyt kamionů přes Opatovice a Malhotice skončil už letos v září a problematickou zeminu už nyní nepřeváží.

„V současné době projíždí obcí denně asi jen desítka nákladních vozů. Z naší pozice nemůžeme nikomu zakázat podnikatelskou činnost, která je v tomto případě s projížděním náklaďáků spojená," řekla hlava obce.

Vedení Malhotic mělo slíbenou i finanční kompenzaci za to, že silnice pod náporem těžkých aut zůstávala znečištěná a hlavně místy značně poškozená. „Tyto peníze přichází průběžně. Některé částky už přišly, některé další dorazí později," podotkl Josef Voldán.

Úleva díky konci objížďky

Opatovicím se tak s koncem listopadu alespoň zčásti uleví díky završení tříměsíční objížďky pro vozy o hmotnosti nad 7,5 tuny. A nejen jim. Z Hranicka byly do objízdné trasy zahrnuty také Býškovice, Ústí a Horní Těšice.