Část stávající aleje totiž byla kvůli špatnému stavu stromů v letošním roce vykácena. Při výsadbě, do níž se zapojili zástupci městyse společně s místními obyvateli, bylo zasazeno šestnáct nových stromů.

Jeden z nich si zasadil i nejvzácnější z hostů - baron Gobert Skrbenský, jehož předci dřevohostický zámek v minulosti vlastnili.

„Část aleje jsme letos museli vykácet, protože spousta kaštanů už byla v konečném stádiu svého vývoje. Stromy byly v tak špatném stavu, že ohrožovaly bezpečí kolemjdoucích. Hledali jsme řešení a opatření jsme řešili i s odborníky, kteří nám doporučili alej postupně vykácet a dosadit novými stromy,“ vysvětlil starosta Dřevohostic Stanislav Skýpala.

Podle jeho slov byly v letošním roce vykáceny zhruba tři desítky stromů. Při společném sázení pak došlo k výsadbě celkem třinácti lip a třích kaštanů. „Zakoupení jednoho stromu nás průměrně přišlo na šest tisíc korun. Tuto investici jsme hradili z našeho rozpočtu,“ upřesnil starosta.

Podle jeho slov kácení aleje bude ještě v letošním roce pokračovat. „V plánu máme vykácet dalších zhruba čtyřicet stromů. Během dvou až tří let bychom však chtěli celou alej obměnit novými stromky. Projekt už máme a věříme, že nám s tím pomůže dotace, o kterou budeme žádat,“ doplnil starosta.

Jeden z šestnácti stromů si vlastnoručně zasadil i baron Skrbenský, který přijel do Dřevohostic z Vídně. Ten navštívil Českou republiku už před deseti lety, v Dřevohosticích byl však vůbec poprvé. „Tento kraj a toto městečko se staly významnými místy rodu Skrbenských. Jsem rád, že jste se pustili do obnovy zámecké aleje a že se této události mohu zúčastnit,“ řekl Skrbenský.

Jeho předci sídlili na dřevohostickém zámku ve dvou etapách. „Jan Starší Skrbenský působil na zámku v Dřevohosticích v letech 1617 až 1622. Poté mu byl zámek zkonfiskován. Od poloviny devatenáctého století až do roku 1897 zde pak sídlila Leonie Skrbenská, která zámek v roce 1897 prodala obci,“ upřesnil část historie dřevohostického zámku ředitel okresního archivu Jiří Lapáček, který se sázení stromů také zúčastnil.