Zvuk ječící požární sirény zná každý. Ale jen pro některé to znamená, že okamžitě musí vyskočit z postele, obléct se a snažit se co nejrychleji dostat k požární zbrojnici. Řeč je o dobrovolných hasičích, kteří se v neděli sešli na školním hřišti v Bělotíně opravdu hojném počtu.

A tentokrát za podstatně příjemnějším účelem než je likvidace katastrof. Místní dobrovolná jednotka totiž slavila 130. výročí od svého vzniku. Jako pomyslný dárek dostala nový hasičský vůz.

Oslavy pojali Bělotínští opravdu velkolepě. Na pomoc si přizvali kolegy z širokého okolí a dokonce i ze zahraničí.

V Bělotíně totiž právě byli hosté z partnerských německých obcí Hinterschmiding a Höchst in Odenwald, a v jejich delegacích nechyběli ani zástupci tamních dobrovolných hasičů.

Největší ohlas vzbudila přehlídka historické požární techniky, se kterou přijelo hned několik hasičských jednotek z celého Olomouckého kraje.

„Chtěli jsme, ať si lidé udělají představu o tom, s jakými vozy naši hasiči za celou dobu své historie od roku 1880 pracovali,“ uvedl bělotínský starosta Eduard Kavala, který je sám členem místního hasičského sdružení, i když pouze čestným.

Na slavnost ovšem přišel ve zbrusu nové hasičské uniformě.

„Mám ji na sobě poprvé, od vojny jsem vlastně žádnou uniformu neoblékl,“ přiznal Kavala.

Podle jeho slov se veřejnost na dobrovolné hasiče dlouho dívala spatra.

„Vše se změnilo při povodních v roce 1997. Bělotín tehdy zůstal zcela odříznut a bez pomoci, a ani není divu, vždyť ta katastrofa byla tak rozsáhlá, že profesionální hasiči nemohli být všude. Dobrovolní hasiči tehdy zvládli situaci sami a musím říct, že skvěle,“ pochválil starosta místní jednotku.

Bělotínské hasiče musel nadmíru potěšit dárek, který od obce dostali. Byl to zbrusu nový špičkově vybavený požární vůz značky Man CAS 20.

Předchozí vozidlo, které místní jednotka používala, už totiž bylo značně poruchové.

„Nemohli jsme to tak nechat, vždyť výpadky techniky mohly při zásazích ohrozit lidské životy,“ podotkl Kavala.

Na nový vůz za pět milionů korun, přispěl dvěma třetinami ceny stát, 300 tisíc přidal Olomoucký kraj, a zbytek zaplatila obec. Staré původní auto nakonec také našlo své využití.

„Nechali jsme ho opravit a chtěli jsme ho prodat, ale nakonec jsme jej v létě darovali hasičům z Heřmanic v Libereckém kraji. Jejich obec tehdy postihla katastrofální povodeň, která jim zničila i jejich vlastní techniku,“ doplnil Kavala.

Jeden dárek přidali místním i návštěvníci z partnerské německé obce Höchst in Odenwald. Byly ty hydraulické nůžky sloužící k vyprošťování lidí z havarovaných aut, které hasiči přidali k vybavení svého nového vozu.

„Snad se vám toto zařízení bude hodit,“ uvedl hasičský inspektor z Höchstu Ulrich Bausch.

Jeho slova potvrdil i jeden z hostů slavnosti Miroslav Čoček, ředitel územního odboru v Přerově Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

„V Bělotíně je sjezd na novou dálnici a s bělotínskými hasiči se počítá, že budou při nehodách na této komunikaci zasahovat spolu s profesionály z Hranic,“ vysvětlil Miroslav Čoček.

Čtyři z bělotínských dobrovolníků dokonce nedávno výcvik na vyprošťování z automobilů absolvovali.

Po zbytek dopoledne si pak lidé užívali program, při němž viděli v akci i historickou koňskou stříkačku na ruční pohon z roku 1906, kterou jako oko v hlavě opatrují hasiči z Jindřichova.

Nakonec svůj nový vůz vyzkoušeli i Bělotínští, diváci pak jejich výkon ocenili potleskem. Poté se nový požární automobil dočkal i slavnostního vysvěcení.