Na počátku byla snaha založit sbírku, do níž by firmy a lidé přispívali na nákup dárků pro děti z hranického dětského domova.

„Rozeslali jsme asi 250 e-mailů. Oslovili jsme zdejší firmy, významné české společnosti, ale také osobnosti. Psali jsme panu Klausovi, Havlovi i Karlu Gottovi, ale neodpověděli nám,“ řekl koordinátor projektu s názvem Daruj volbu, Robin Novák.

Jediný kladný ohlas se partě mladých dostalo od jedné z nejvýznamnějších hranických průmyslových firem. „Opravdu jako jediná dětem věnovala tři tisíce korun,“ potvrdil Novák.

V dětském domově trávilo letošní Štědrý den dvanáct dětí a tak dostal každý z nich obálku s dvě stě padesáti korunami. Ve středu odpoledne si děti v centru města sami vybrali, jak je utratí.

„Já bych si chtěla koupit piercing,“ svěřila se sedmnáctiletá Jana. „A já asi novou sim-kartu nebo kredit do mobilu,“ přemýšlela nahlas dvanáctiletá Žaneta.

„Já chci autíčko na ovládání,“ zatoužil po lákavé hračce pětiletý Lukáš a jeho osmiletá sestra Eva si přála totéž. „Slavili jsme letos v domově už druhé vánoce,“ řekla a za peníze z obálky si šla ve středu koupit dárek do hračkářství.

V projektu, nazvaném Daruj volbu, by jeho autoři rádi pokračovali i v příštím roce. „Jen doufám, že bude mít lepší ohlas než letos,“ vyjádřil naději Novák.

S průběhem letošního pilotního projektu byl však přesto spokojen. „Nejprve jsme děti navštívili, prozradili jsme jim, co pro ně chystáme a pak jsme je pobídli, aby nám řekly, co by si za ty peníze chtěly koupit,“ vzpomněl událost, která nákupu předcházela, Novák.

„Šlo nám o to, aby si děti uvědomily, co chtějí. Nejen pod stromeček, ale v životě vůbec,“dodal.I proto zvolili autoři projektu název Daruj volbu.

Sedmnáctiletý Víťa si za darované peníze pořídil křídové barvy a prohlásil, že by chtěl být malířem. „A to je přesně to, o co nám šlo. Povzbudit děti k vytyčení nějakého životního cíle,“ podotkl k tomu Robin Novák.

Menší děti si většinou vybraly dárek v hračkářství, ty starší se s obálkou vydali do drogerie nebo zlatnictví.