Sněžit začalo na Hranicku v neděli již ve večerních hodinách a do rána napadlo místy i více jak dvacet centimetrů sněhu.

„Jezdili jsme od chvíle, kdy začalo sněžit, takže už v neděli večer vyjely na silnice Hranicka všechny naše posypové vozy,“ informoval Vladimír Výstřela z hranického cestmistrovství.

Nejhorší situace byla na Potštátsku a Partutovicku, kde jim práci ztížily popadané stromy.

„Spadlý strom byl u Boňkova směrem na Potštát a pak v lese u Partutovic,“ pokračoval Vladimír Výstřela.

Po 13. hodiny už byly všechny silnice na Hranicku sjízdné.

„Před chvílí se vrátily naše vozy, na pomoc jsme měli i traktorové radličky a všechny cesty jsou nyní prosolené a roztažené,“ uvedl hranický cestmistr.

Pomoc zvenčí

Také Ekoltes Hranice nasadil od brzkých ranních hodin na úklid sněhu veškeré síly.

„Technika vyjela do ulic už o půl třetí ráno. V terénu je šest velkých traktorů, dva malotraktory, které čistí chodníky a tři multikáry s pluhy. Do terénu jsme vyslali také všechny lidi, co máme. Ti uklízejí tam, kde se pohybuje nejvíce lidí, a to na přechodech, na schodech a také na autobusových zastávkách,“ popsal situaci v pondělí dopoledne vedoucí provozu dopravy a komunikace Ekoltesu Hranice Lukáš Zetocha.

Na pomoc se sněhem musel Ekoltes povolat i externí firmy.

„Bylo toho hodně, nedalo se to stíhat, tak jsem domluvili čtyři externí firmy, aby nám s odklízením sněhu pomohli.

Myslím, že to nejhorší se nám ale podařilo zvládnout,“ doplnil v pondělí po poledni Lukáš Zetocha.

Hasiči v akci

Náročnou noc mají za sebou také hasiči, kteří vyjížděli v celém Olomouckém kraji k pěti desítkám událostí. Nejvíce jich bylo na Olomoucku, na Přerovsku nebyla situace tak dramatická. Většina zásahů se týkala popadaných stromů nebo větví.

„V neděli před půlnocí jsme odstraňovali strom, který spadl v Olšovci. V pondělí o půl čtvrté ráno jsme vyjížděli do Čekyně, o půl šesté ráno do Sušic a po šesté ráno jsme měli další zásahy v Kozlovicích a Lipníku nad Bečvou - Trnávce,“ vyjmenovala krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Mnozí řidiči na Přerovsku uvízli v závějích, problémy ale měla i auta, zaparkovaná pod stromy.

„Na parkovišti před Přerovankou v Kratochvílově ulici v Přerově spadl v pondělí ve tři čtvrtě na šest ráno strom na zaparkované auto a poškodil ho,“ přiblížila mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

„Ve Výklekách zase ve čtvrt na deset dopoledne zablokoval při jízdě směrem na dálnici komunikaci v obou směrech kamion. Uvízl ve sněhu a nemůže se rozjet,“ vylíčila Miluše Zajícová. Hasiči a silničáři nyní řeší, jak kamion ze sněhového sevření vyprostit.

Následky nehody na železničním přejezdu u Polomi
Řidička vjela na přejezd u Polomi, zlomila závoru
Následky vydatného sněžení v noci z neděle 3. února na pondělí 4. února
Bouračky, spadané stromy. Hasiči vyjížděli třiašedesátkrát