Pořadatelé v kulturním domě nejdřív čekali, jestli elektřina nenaskočí, nakonec ale soutěž odstartovali za tmy.

„Zabili jsme tři prasátka už den dopředu a ve školní jídelně z nich připravili dobroty. Máme tu ovar, polívku, tlačenku, jitrnice, jelitový i jitrnicový prejt, řízek a samozřejmě knedlo-vepřo-zelo,“ popsal svátek tradičních masových lahůdek hlavní organizátor Ladislav Ludva.

„Vyhlašujeme také soutěž o nejlepší slivovici a letos poprvé i soutěž o nejlepší štrůdl.“

V minulých letech pořádali v Horní Moštěnici při hodech i soutěž v pití piva na ex, letos se ale do ní soutěžící zrovna nehrnuli, takže z ní sešlo. „Platí starý rekord dvě a půl vteřiny,“ zmínil Ludva.

„Do soutěže o slivovici se přihlásilo 12 paličů, ve štrůdlech jsme měli deset vzorků. I když první tři dostávají ceny, a to propagační materiály obce, spíš tu jde o zábavu a o to, aby se chlapi mohli v hospodě hecovat, čí slivovice je vlastně lepší.“

I když se v kulturním domě sešlo na sto padesát lidí, starosta Zdeněk Vrána si trochu posteskl. „Bývá to lepší, ale za to může počasí. Ti starší si ven netroufnou.“

Z hodů si mnozí odnášeli vepřové lahůdky i domů. Největší zájem byl o řízky. „Chutná mi tu všechno, určitě si dám tlačenku,“ těšil se například František Jandů.

Do soutěže v pojídání knedlíků se nejprve přihlásili jen čtyři lidé, páté místo u stolu nakonec doplnil místostarosta Michal Velím. Někteří soutěžící se předem důkladně připravili.

„Od rána jsem měl jen dva rohlíky. A na vytrávení jsem si dal slivovičku. Nejvíc jsem na minulé soutěži snědl dvaatřicet knedlíků, tehdy to ale k vítězství nestačilo,“ vzpomínal Vojtěch Chmelař, který na hody přijel z Beňova.

Jen co ale soutěžící dostali své porce na stůl, zhaslo v sále kulturního domu světlo. Soutěž proto probíhala potmě. „Vítěze máme letos hned dva. Ondra Salaba a Mirek Pospíšil snědli totiž shodně po třiceti knedlících,“ vyhlásil Ludva.

Chmelař nakonec ze soutěže vypadl jako první, vzmohl se „jen“ na deset knedlíků.