„Počasí luxusní, hodně lidí, co více si přát. Jestli to tak půjde dál, nebude nám areál Montáží za chvíli stačit,“ pochvaloval si nedělní dopoledne šéf pořádajícího Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Fanoušci veteránů si opravdu přišli na své, k vidění byly překrásné, nablýskané a skvěle zachovalé vozy a motocykly značky Aero, Praga, Škoda, Tatra, Jawa, Harley Davidson, Rolls-Royce, Porsche nebo Volha. K nejstarším kouskům patřil pravidelný host této akce Panhard Levassor z roku 1912 a z řady motocyklů to byl model BSA 770 z roku 1927.

Rarita? Šestimetrový Buick

Nebývalý zájem vzbudil mezi návštěvníky bezmála šestimetrový Buick z roku 1958, se kterým pod dohledem zvědavých očí obdivovatelů excelentně na parkovišti zacouval třiatřicetiletý Tomáš Polišenský.

Nebývalý zájem vzbudil mezi návštěvníky Jarní jízdy zručnosti v Přerově bezmála šestimetrový Buick z roku 1958. Jeho vlastníkem je třiatřicetiletý Tomáš Polišenský Kroměřížska.

Šestimetrový Buick z roku 1958 majitele Tomáše Polišenského. Foto. Deník/Liba Mátlová

„Je to speciální model, který je v prodloužené verzi a vyráběl se pouze v roce 1958,“ prozradil majitel amerického vozu Buick Super Riviera.

„Převodovku má klasicky automatickou a zajímavostí je, že řadí jakoby sametově, oni ji nazývají dynaflow,“ popsal Tomáš Polišenský. Udávaná spotřeba Buicku je kolem 20 litrů na 100 kilometrů, pod kapotou má osm válců a obsah šest litrů.

Historické vozy jsou záliba muže z Kroměřížska už od mládí.

„K veteránům jsem se dostal více méně náhodou, když jsem jako mladý zdědil po dědovi starou motorku, takzvaného péráka. Byla ve stavu, kdy na ní jezdila celá rodina a bylo potřeba jí pospravovat, tak jsem pátral, co tam patří a co ne, a už to šlo. Já říkám, že láska k veteránům je nemoc,“ dodal s úsměvem Tomáš Polišenský, který se doma může pochlubit ještě vozem Tatra z roku 1937.

Lákadlo? Air-Auto-Moto Veteranfest

Vrcholem letošní sezony Oldtimer clubu Helfštýn bude v sobotu 2. června Air-Auto-Moto Veteranfest na letišti v Drahotuších.

„Air-Auto-Moto Veteranfest je naprosto výjimečná akce, pokud vyjde počasí, počítáme, že přijede tři sta padesát až čtyři sta historických a vojenských vozidel i motocyklů a k vidění tu bude také padesát letadel. Hlavním hostem bude český akrobatický pilot, dvojnásobný mistr světa a Evropy Petr Jirmus,“ informoval Jiří Zemánek, s tím, že akce je pro veřejnost zdarma. Podle jeho slov se návštěvníci mohou těšit na akrobatické létání, připraveny budou atrakce pro děti a pro zájemce i vyhlídkové lety.