Jiřímu Schreiberovi je pětaosmdesát let.a na cestu, ze které se už nikdy nevrátila jeho matka, babička ani devítiletý bratr, se vypravil jako šestnáctiletý.

„O odhalení památníku obětem holocaustu v Lipníku jsme usilovali hodně dlouho a já hluboce děkuji všem, kteří tu teď stojí s námi a pomohli mi to martýrium zvládnout,“ poděkoval Schreiber.

Kovanou plastiku Memento zhotovil student Lukáš Dvorský na počest sto čtyřiceti jedna židovských obyvatel Lipníku nad Bečvou, kteří byli v červnu 1942 deportováni dvěma transporty ze sběrného střediska v Olomouci do Terezína. Odtud později všichni nastoupili na poslední cestu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

„Jeden z transportů měl označení AAs a já měl tehdy číslo 766. Bylo mi necelých sedmnáct let a vzpomínám si na to, že jsem měl zlomenou ruku. Zvládl jsem to jen díky tomu, že tehdy byli v Terezíně židovští lékaři, “ dodal Schreiber.

Zatímco on a jeho otec válku zázrakem přežili, matka s babičkou a devítiletým bratrem byli zplynováni.

„Dávali tehdy dohromady transport Leipzig a potřebovali kovodělníky. Byla padesátiprocentní jistota, že je to lež, a my skončíme také v plynu. Přesto jsme to riskli a oni nás skutečně zavezli do Meuselwitz, kde jsme pracovali až do roku 1945,“ vylíčil. Spolu s otcem přežili i pochod smrti.

„Řekl jsem, táto, měli bychom zdrhnout. On mi to sice vymlouval, ale nakonec se to podařilo. Utekli jsme až do Manětína na severu Čech a tam přečkali do konce války. Když skončila, šli jsme pěšky z Prahy až do Lipníku,“ vzpomněl.muž, který se prý do rodného města vždy rád vrací.

„I když teď bydlím v Pardubicích, nevynechám žádný sraz třídy,“ usmál se.

Židovská obec měla v Lipníku před válkou podle starosty města Miloslava Přikryla velké zastoupení. „Letošní rok je ve městě židovským rokem, protože si připomínáme dvě stě let od narození zdejšího významného rabína a holocaust, spojený s genocidou a pronásledování Židů,“ řekl Přikryl.

Podle něj byl Lipník v minulosti na seznamu pěti největších židovských sídlišť na Moravě.

„Po válce město ztratilo kus svého genius loci. Jsem proto rád, že idea Jiřího Schreibera došla naplnění. Význam této chvíle podtrhuje i fakt, že nad akcí převzal záštitu premiér Jiří Fischer,“ řekl starosta, jenž pak spolu s posledním žijícím pamětníkem tragických událostí odhalil kovanou plastiku Memento.