VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Pod podlahou kostela objevili hrobku

Horní Moštěnice – Nečekaný nález se podařil v Horní Moštěnici. V místním kostele Nanebevzetí Panny Marie začali totiž opravovat podlahu a odstraňují proto i zhruba třiceticentime­trovou vrstvu navážky pod ní. V jednom místě jim ale sonda zajela nečekaně hluboko.

2.3.2010
SDÍLEJ:

Hrobku vladyky Jana Barského z Baště objevili pod podlahou kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horní MoštěniciFoto: Deník/ Pavla Kubištová

Odborníci z Muzea Komenského v Přerově zjistili, že zde je hrobka vladyky, který zemřel v roce 1502.

„Při odklízení navážky jsem cítil v tomhle místě dekl. Opatrně jsem ho odkryl a vidíte, co jsme tu našli,“ ukazuje Milan Nevrla, který hrobku objevil. V původní cihlové podlaze z přelomu 15. a 16. století je zde zasazený pískovcový náhrobek.

„Nápis ve staročeštině uvádí: Léta Páně 1502 v neděli před svátkem svatého Šimona a Judy umřel jest urozený vladyka Jan Barský z Baště, kterýž jest tu pochován. Dá-li Pán Bůh rač se nad jeho duší smilovati,“ říká přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Jde podle něj o příslušníka slezského rodu, který se na Moravě začal rozšiřovat od poloviny patnáctého století.

„Musel mít nějaký vztah k Horní Moštěnici. Možná tu vlastnil část panství, možná to byl nějaký vyšší úředník,“ uvažuje muzeolog Jan Mikulík a dodává, že šlo bezpochyby o váženého muže, když byl pochován na tak významném místě.

Hrobka Jana Barského z Baště je s největší pravděpodobností prázdná od dob třicetileté války. „Evidentně byla vyloupena. Při rabování zřejmě vyhořel celý kostel, jak o tom svědčí i přepálený pískovcový náhrobek,“ shodují se oba odborníci.

Náhrobní kámen se ale nedochoval celý. „Chybí jeho spodní část, na níž byl zřejmě rodový erb,“ uvádí Schenk.

Vyrabovanou hrobku archeologové otevírat nehodlají, zřejmě ji jen zdokumentují a ošetří tak, aby byla zachovaná pro případné další zkoumání. Zachovalá část náhrobku by se totiž při manipulaci mohla zcela rozsypat.

Jan Barský z Baště nebyl jediný, koho předci pohřbili v kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Je zde patrných několik hrobových situací a nevylučujeme, že při postupu prací najdeme ještě i další náhrobky,“ míní Mikulík.

Pro odborníky je na celém objevu nejzajímavější to, že dokazuje existenci kostela v dobách daleko dřívějších, než bylo dosud zjištěno. „Pro Horní Moštěnici je to nesmírně významný objev a jasný důkaz, že již v této době zde byl kostel,“ říká muzeolog.

O faře v Moštěnici je v zemských deskách zmínka z roku 1274, to ale nemusí znamenat, že zde v té době byl i kostel. „Jasným potvrzením kostela je až jeho zobrazení z doby švédského obležení z roku 1643,“ vysvětluje archeolog Schenk.

Barokní stavba vyrostla zřejmě na pozdně gotických základech. Původní kostelík měl podle Mikulíka půdorys latinského kříže, což by mělo potvrdit i rozkrytí podlahy v další části kostela.

Zatím jsou dlaždice z roku 1947, kdy se udála poslední velká oprava interiéru, odkryté zejména v severní části hlavní lodě.

V odstraňované navážce se také našly úlomky keramiky z poloviny 13. století a mince. „Nejstarší z nich je drobný čtyřhranný stříbrný peníz s orlicí z první třetiny 15. století,“ upozorňuje Schenk.

Na hrobku by se nepřišlo, kdyby v moštěnském kostele nepotřebovali opravit podlahu.

„V místě, kde je hrobka, stavíme o Vánocích betlém. Bylo to tam celé propadlé, museli jsme tam dokonce udělat stupínek, aby lidé neupadli,“ vysvětlil starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána, kterého jsme zastihli s partou pracovníků v kostele. Objev je podle něj významný pro celou obec.

Autor: Pavla Kubištová

2.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Nepropásněte! KVP Přerov v tištěném Deníku

Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Přerovského a hranického deníku! Najdete v něm 13. díl jedinečného projektu Deník nám fandí.

Otáčel se s nákladním vozidlem a střetl se s osobákem, škoda je 300 tisíc

Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Octavia a nákladního automobilu údržby komunikací došlo v pátek ve čtyři hodiny odpoledne, na křižovatce silnic druhé a třetí třídy a sjezdu z dálnice D1 nedaleko Olšovce na Hranicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT