Tradičních závodů, které se v Hranicích odehrály již podeváté, se letos zúčastnilo třicet psích soutěžících. Nejprve dostali slovo ti nejméně zkušení v kategorii ZM, poté následovala náročnější kategorie ZV1 a nakonec ZV2.

„U všech se testovala poslušnost a obrana,“ řekl předseda kynologického klubu Hranice Jaroslav Strnad.

Ze všeho nejdříve měli psi za úkol prozkoumat terén za jednou zástěnou, aby za tou druhou pak objevili připraveného figuranta. Rozhodčí posuzoval, jak na něj reagují.

Někteří si ho nevšímali, jiní se mu rovnou zakousli do cvičného rukávu a další na něj předpisově štěkali a čekali na příchod svého pána.

Když se pak figurant rozběhl, psi museli počkat na povel a teprve poté jej mohli pronásledovat a zadržet. „Je to adrenalin, zábava. Dělám to už sedm let,“ svěřil se pětadvacetiletý Petr Kafka z Drahotuš, do jehož rukávu se psi v sobotu zakusovali také.

„Zatím mě žádný z nich nikdy vážně nezranil, jen jsem měl pár škrábanců,“ dodal s tím, že jejich reakci dokáže už většinou předem odhadnout podle štěkotu.

Mezi psovody dominovaly ženy. Podle předsedy klubu je to trend dnešní doby. Jeho slova potvrdil i rozhodčí závodů Jiří Vychodil z Valašského Meziříčí.

„Byl jsem teď nedávno na koňských závodech a i tam měli dvoutřetinovou převahu ženy. My muži jsme asi pohodlnější,“ naznačil Vychodil, že práce se zvířetem a jeho trénink chce hodně vůle, dřiny, volného času a tím pádem i odříkání.

Odpoledne se psi, kteří během dopoledne nasbírali nejvíce bodů, přesunuli k řece Bečvě, kde měli za úkol ji přeplavat.

Na opačném břehu stál opět figurant s rukávem a hrál roli unikajícího pachatele. „U této disciplíny se teprve ukáže, jaký má pes potenciál. Jestli to v sobě má nebo ne,“ podtrhl její náročnost Strnad.

Díky tomu, že Povodí Moravy v těchto dnech odstraňuje v Bečvě škody po povodních a tak je řeka zčásti vypuštěna, mohli se letos psovodi za svými čtyřnohými svěřenci brodit vodou také.

Tato závěrečná disciplína závodů se jako tradičně konala u silničního mostu do Teplic nad Bečvou a lákala zaslouženou pozornost kolemjdoucích.