Pětatřicet studentů z Hranic a Lipníku nad Bečvou se do turnaje zapojilo formou písemných testů. Někteří je po skončení hodnotili jako poměrně náročné.

„Bylo v nich hodně neznámých, které jsme měli za úkol dopočítat. A to bylo dost složité,“ uvedl například Ondřej Češka ze Střední průmyslové školy stavební z Lipníku nad Bečvou.

Další účastník turnaje, který se představit odmítl, prý ze své práce nemá dobrý pocit. „Bylo tam hodně záludností a naopak skoro žádné příklady ze života. Měli jsme například pomoci otevřít Ali Babovi jeskyni, v další úloze figurovali piráti a podobně,“ řekl student.

Hranice se do soutěže, která už se letos konala potřetí, zapojily poprvé. Organizačně tam pomáhala přerovskému gymnáziu Střední soukromá odborná škola (SSOŠ).

„Chtěla bych jménem pořadatelů poděkovat všem vyučujícím matematiky a jejich předmětovým komisím, že své žáky připravili a poslali do soutěže,“ vzkázala jim Hana Čamborová, učitelka SSOŠ.

Čtvrtečního prvního kola se zúčastnili studenti Gymnázia Hranice, SPŠ stavební Lipník nad Bečvou a SSOŠ Hranice. „Všem ostatních bych se chtěla omluvit, že nebyly osloveny, ale na jaře, kdy se bude konat další kolo soutěže, to určitě napravíme,“ dodala omluvně.

Turnaj měst mohl proběhnout i díky finanční podpoře Evropské unie a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Jedná se o projekt OPVK v rámci globálních grantů Olomouckého kraje,“ pojmenoval jej ředitel pořádajícího gymnázia Jan Raška s tím, že smyslem celé soutěže je zkvalitnit přípravu matematických talentů základních a středních škol z celého kraje.