„Ještě před oficiálním otevřením si jí přijela prohlédnout skupinka z Domova seniorů z Pavlovic u Přerova," prozradila vedoucí galerii Anna Musilová.

Letos své betlémy a ozdoby vystavuje osm kolektivů a celkem šestačtyřicet jednolivců. Převahu jejich prací tvoří betlémy téměř všech druhů, které si člověk může představit. „Máme tu betlémy vyřezávané ze dřeva, keramické, skleněné, ze šustí, papírové či z vizovického pečiva. Dále tu návštěvníci mohou vidět vánoční ozdoby, voskové figuríny a krásně vyzdobené perníčky," uvedla organizátorka výstavy.

Na jejím zahájení vystoupili ve venkovních prostorech žáci hrající na dechové nástroje a uvnitř početný dětský pěvecký sbor Cantabile ze ZUŠ Hranice, který pod vedením Markéty Láskové zazpíval pásmo známých písní. Atmosféra byla tedy téměř vánoční.

„Zde vystavené výrobky by měly být inspirací pro dospělé i děti a také by měly navodit poklidnou atmosféru blížícího se adventu," dodala Anna Musilová.

Někteří z autorů dovezli své výtvarné práce i několik desítek kilometrů, například z Lipníku nad Bečvou, Veselí nad Moravou, Frýdku-Místku, Přerova či Olomouce. Na výstavě se prezentují i klienti z Ústavu sociální péče pro mládež a dospělé ze Skaličky nebo děti ze Střediska výchovné péče z Kelče. Ty měly za úkol ztvárnit, jak si představují anděla.

„Svou drobnou krajinu vyřezanou ze dřeva zde vystavuje například Jan Hrnčíř z Hněvotína. Kuriozitou jsou také minibetlémy z Holandska a Anglie," doplnila Anna Musilová.

Ve venkovní galerii mohli lidé obdivovat řadu dřevořezeb Vojtěcha Šimona a otce galerie Josefa Musila, který vytvořil i obdivuhodný figurový betlém. „Líbily se mi hlavně ty paličkované ozdoby na stromeček a dřevěný betlém rodiny Janborovy z Teplic," řekla Iveta Beráňová z Jindřichova.

Autoři betlémů byly často i mladí výtvarníci. Jeden z nich vytvořila třiadvacetiletá Radka Kubíková z Hranic.

„Jsou to keramické betlémy zdobené temperami a doplněné filcem, slámou, látkou nebo dřevem. Začala jsem je vytvářet už v září," popsala své díla.

Výstavu je možné naštívit do 20. prosince, a to vždy od středy do neděle od 13 do 17 hodin. Po předchozí domluvě je možnost zhlédnout ji i v jiné dny a také dopoledne.