Konal se zde tradiční vánoční jarmark, na který dorazila zhruba tisícovka lidí. Atmosféru na náměstí nakupujícím zpříjemnily děti z místních souborů, které zazpívaly a zatančily na pódiu.

„Máme tu čtyřiadevadesát stánků. Pečlivě jsme mezi nimi vybírali. Snažili jsme se hlavně o to, aby se na náměstí neprodávalo moc textilu, ale zato hodně rukodělných výrobků a věcí spojených s Vánocemi,“ poznamenala ředitelka lipenského Střediska volného času Věra Škopová. Lidé si tak na jarmarku mohli pořídit třeba keramiku, ručně vyráběná mýdla, pletené výrobky, ale také dřevěné hračky či malovaná trička. „Já jsem tu koupila manželovi tašku a nějaké ty sladkosti. Malá si vyprosila perníkové srdce,“ svěřila se Xenie Milidranová, která na trhy přijela z Kozlova. Její dcera Vendulka zároveň vystupuje s místními mažoretkami, takže do Lipníka přijela i kvůli ní.

„Od půl třetí se na pódiu vystřídaly děti ze základních škol Osecká a Sluníčko a také studenti gymnázia,“ řekla Blanka Prudilová z lipenské radnice. „Zazněly především české, ale i zahraniční vánoční koledy.“ Krátké představení měly i děti z dětského domova.

Největší zájem diváků vzbudily dívky z folklorního souboru Maleníček. „Máme dvacet nejmenších dětí od tří do osmi let. Čtyři z nich jsou ale nemocné, takže vystoupení se zúčastnilo šestnáct dětí,“ říká vedoucí souboru Květa Kohoutková. „Protože pro tak malé děti, jaké k nám letos nastoupily, jsme neměly žádné vhodné oblečení, ušila jsem jim dvacet sukní a dvacet spodniček. Kožíšky a pletené vesty jsme už měli.“ V červených kostýmech nastoupily na pódium nejmenší zdejší mažoretky, které vede Markéta Matušková.

„Pozvali jsme i brněnské divadlo Facka a jeho anděly na chůdách,“ doplňuje k programu Prudilová. Závěr večera patřil ohňostroji. „Na náš jednodenní jarmark se pravidelně schází kolem devíti set až tisíce lidí,“ dodává Škopová.