Slalom, barely, klíčová dírka a pivní barel. V těchto čtyřech disciplínách se v sobotu odpoledne utkala rovná dvacítka jezdců v rámci westernového odpoledne v drahotušském areálu Na kluzišti. Nudou při závodech netrpěli dospělí ani děti.

Úroveň westernových závodů v Drahotuších rok od roku stoupá. První ročník se tam uskutečnil před dvěma lety jen jako zkušební. Na letošní třetí se už sjela hotová elita.

„Máme tady trochu stísněné podmínky, takže umění těch jezdců není vidět tolik, jako tomu bývá ve velkých areálech. Přesto si myslím, že se tady je na co dívat,“ konstatoval jeden z pořadatelů akce Roman Jahn.

Letos byla akce poprvé nazvána Memoriálem Jana Humplíka. „Prvního ročníku se ještě zúčastnil, ale těsně před zahájením druhého bohužel zemřel,“ prozradil smutný osud jednoho z westernových jezdců Jahn. O tom, že má akce velký věhlas, svědčí velký regionální okruh účastníků. Sjeli se do Drahotuš z celého Severomoravského i Olomouckého kra­je.

„Z největší vzdálenosti k nám přijeli jezdci z Budišova nad Budišovkou a Frýdku-Místku,“ podotkla k tomu další z pořadatelek Pavlína Hegarová a poukázala přitom i na účast jezdce, který jednou v Barrel Racing porazil se svým nečistokrevným koněm mistra České republiky.

„Ale dneska se tady Štefanu Lašovi a jeho Sisi moc nedaří,“ usoudila. Komu naopak v Drahotuších štěstí přálo, to byl Jarda Špaček od Budišova. „Vyhrál, co se dalo. Příště si bude muset vzít košili s dlouhým rukávem, aby bylo ceny kam připichovat,“ komentoval jeho úspěch moderátor akce.

Ve všech čtyřech soutěžních disciplínách hrály největší roli rychlost koně a jeho poslušnost. Divácky nejzajímavější byla ta s názvem pivní barel.

„Jezdec musí na koni doběhnout k barelu, na kterém stojí kelímek s pivem. Aniž by z koně slezl, musí jej vzít a vypít. Vtip je v tom, že koně nemohou alkohol ani cítit,“ naznačil Jahn, v čem je disciplína komplikovaná.

Bavili se však nejen dospělí, ale i děti. Pro ty pořadatelé připravili bohatý doprovodný program. Chytali králíka a kohouta, přetahovali se s koněm a na závěr se svezli na bryčce.