Obří kraslice, která je zapsaná v České databance rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, se na výstavu do dvorany zámku stěhovala minulý pátek. Romantickými motivy jihomoravské krajiny ji vyzdobil před necelými šesti lety břeclavský malíř Antonín Vojtek. A nyní ji, spolu s manželkou, galeristkou Jitkou Vojtkovou, zapůjčil Městským kulturním zařízením (MKZ) Hranice.

MKZ Hranice už tradičně připravují bohatou výzdobu i program a také letos slibují Velikonoce v pestrých barvách a se spoustou novinek, které potěší děti i dospělé.

Už teď vznikají další tři 140 cm vysoké kraslice, které budou umístěny blízko centra, na třídě 1. máje. Jednu malovala o uplynulém víkendu hranická rodačka a výtvarnice Renata Doleželová.

„Vycházela jsem částečně z lidových tradičních motivů, ale ve středové části jsem použila květy, které ráda maluji i na svých obrazech,“ popsala svůj výtvor Renata Doleželová.

Druhá kraslice je z rukou výtvarníka Ladislava Nedělky z Lipníku nad Bečvou.

„Ten na vejce namaloval kostely z našeho regionu. Nahoře bude trnová koruna, jako připomenutí historického smyslu a významu Velikonoc,“ upřesňuje ředitelka MKZ Naďa Jandová s tím, že třetí vejce maluje pro Hranice Antonín Vojtek, již zmíněný autor obří kraslice ve dvoraně zámku.

„Vejce bude mít modrý podklad a těšíme se na to, co autor vytvoří,“ doplnila Naďa Jandová.

Těšte se i na Budkovník

Velikonoce měly Hranice oslavit tradiční akcí Vítání jara v sobotu 27. března. Bohužel současná vládní opatření nejspíš nedovolí uskutečnit plánovaný doprovodný program. Také kvůli současné rekonstrukci Masarykova náměstí se velikonoční podívaná přesune na travnatou plochu u zámku. To ale nezmění nic na kvalitě, právě naopak. Pracovníci MKZ přicházejí letos s řadou novinek, které potěší nejen děti, ale i dospělé.

Chybět nebude oblíbený Kraslicovník a nově přibude Budkovník. „Na prostranství za zámkem vyroste nový „div“ Hranic, monumentální barevný ptačí strom. Bude se pyšnit čtyřiceti ptačími budkami různých tvarů a v pestrých barvách. Pokud se na něm zabydlí ptáci, bude to pro nás příjemný bonus tohoto projektu,“ doplnila Mirka Krůpová, dramaturgyně MKH Hranice.

Budky budou viset na jednom ze stromů u zámku až do podzimu. Na stromech se objeví i dřevění ptáčci v pestrých barvách, které oživí jak Budkovník, tak i Kraslicovník, který je každoročně bohatě zdobený několika tisícovkami kraslic.

Muži ocení pomlázkomat

Další novinkou bude pomlázkomat, který asi nejvíce ocení muži. „V dnešní době se doslova s automaty roztrhl pytel, objevily se rouškomaty, teď pytlomaty na úklid, a tak jsme přišli s pomlázkomatem, který doplní sekci tradičních velikonočních zvyků,“ upřesnila Mirka Krůpová.

Na své si přijdou i čtenáři, které potěší takzvaná knihobudka. Zde si lidé budou moct půjčit knížky pro čtení i s posezením.

Organizátoři mysleli také na děti, pro které připravují skákacího panáka, zlatou bránu nebo herní koutek. „Na třech stolcích budou hrací plány na domino, piškvorky a dámu. Hrací kameny nahradí oblázky, které pomalují v místní Základní umělecké škole,“ pokračovala dramaturgyně MKZ a doplnila, že chybět nebude ani Morana.

Výzdobu na prostranství za zámkem doplní také pestrobarevný velikonoční rozcestník.

„Snažíme se přivítat Velikonoce v pestrých barvách, aby z výzdoby města měly radost především děti. Ale potěšit chceme také dospělé, aby se na Velikonoce nejen jarně naladili, ale taky si je hezky užili i přes všechna omezující opatření,“ dodala na závěr ředitelka MKZ Hranice Naďa Jandová.