Zatímco v loňském roce bylo zájemců o moštování a šrotování jablek jen pár, díky letošnímu slunečnému létu, mají v Potoční ulici, kde klubovna sídlí, stále co dělat.

Nejeden zahrádkář totiž přemýšlí, co si s extrémní úrodou podzimního ovoce počít.

„Vloni jsme měli asi jen tři čtyři zájemce o moštování, letos už jich je desetkrát tolik. Většina z nich se k nám vrací, protože to mají rychlé, bez práce a doma si nic nezašpiní. Během půl hodiny mají hotový mošt,“ uvedla Miroslava Poledňáková.

Jablečný mošt vydrží čerstvý pět dní. Musí být ale uložený v chladnu, jinak se brzo začne kazit nebo kvasit. Uchovat se dá ale i delší dobu.

„Někdo mošt zavařuje, ale nejlepší je, zamrazit ho, protože v něm zůstanou veškeré chutě a také všechny vitaminy a ostatní důležité látky,“ vysvětlila Miroslava Poledňáková.

Podle jejích slov se pet lahev ale nemůže naplnit doplna, aby následným roztáhnutím obsahu nepraskla.

A jaká jablíčka jsou na mošt nejvhodnější?

„Používají se podzimní a zimní jablka, která vlivem sluníčka nabrala chuť a mají hodně šťávy. Jablka, která jsou spadlá pod stromem už nějakou dobu, jsou už dozrálá, zalepují moštovací plachtu a výtěžnost moštu je tak úplně minimální. Tato jablka se hodí do šrotu na kvas. Nejlepší je jablka natrhat přímo ze stromu, klidně den dopředu, a pak to teče krásně,“ doplnil s úsměvem předseda svazu zahrádkářů v Hranicích Miroslav Poledňák.

V moštárně, kde jablka i šrotují, mají otevřeno pouze dva dny v týdnu, v pondělí a ve čtvrtek vždy odpoledne, proto je lepší se telefonicky objednat.