Pořídit si nové autolékárničky přikazuje řidičům zákon. Vybavení těch starých přitom ještě vůbec nemusí mít prošlou expirační lhůtu. „Je škoda, aby použitelný materiál skončil v popelnicích nebo odložený v šuplíkách,“ říká Marie Horká. v minulosti organizovala na škole sbírku brýlí pro Afriku.

„Tentokrát jsem zavolala do Adry a domluvila se s nimi,“ dodává Horká. Humanitární organizace, která má z působení v zahraničí rozsáhlé zkušenosti, se jejího nápadu rychle chopila.

„Neotevřený obvazový materiál poslouží v keňské vesnici Itibo, kde máme nemocnici. Žádná autolékárnička nezůstane nevyužitá,“ ujišťuje mluvčí Adry Tereza Svobodová. Humanitární organizace na svých stránkách zveřejnila seznam zhruba šedesáti míst v Česku, kam mohou lidé autolékárničky nosit nebo posílat.

„K nám mohou zájemci chodit ve všední dny od sedmi do půl páté, a to až do konce ledna. Všechny lékárničky s dětmi třídíme, zvlášť dáváme obvazy, rukavice a ostatní materiál. Přitom zároveň kontrolujeme expiraci. S Adrou domlouváme, že třeba nůžky by mohly využít děti v africké škole,“ říká Horká. Děti do pomoci s tříděním nutit nemusí, chodí prý samy o volných hodinách nebo odpoledne.

Zpočátku si vychovatelka z lipenské školy myslela, že obvazy odveze do Prahy sama. Sešlo se jich ale tolik, že pro ně Adra bude muset nejspíš poslat kamion.

Aktivně se na sbírce začaly podílet i další instituce, například občanské sdružení Maryška z Bohumína. „Když jsem se o akci paní Horké dozvěděla, zavolala jsem jí a také jsme se zapojili,“ říká Kamila Smigová z Maryšky. Na adresu jejího občanského sdružení dnes chodí balíky s autolékárničkami každý den.

„Třikrát za den mám poštu. Zapojily se velké firmy, hotely v Praze a v Mariánských Lázních, a nově nás kontaktoval majitel firmy, jehož firma autolékárničky vyrábí. Ty, které neprodá, nám prý po inventuře pošle. Má to být kolem dvou tisíc kusů,“ líčí svoji zkušenost Smigová, kterou zájem lidí, kteří chtějí pomoci, mile překvapil.

„Nápad paní Horké, která je duší této akce, je k nezaplacení. Oběhl celé Česko a je krásné vidět, že lidé nejsou necitelní,“ uzavírá Smigová.

Obvazy a gumové rukavice poputují z Lipníku nad Bečvou nejprve do Prahy. V březnu bude cesta roztříděného zdravotnického materiálu pokračovat do Keni.

„Zdravotnický materiál, který obdržíme, bude sloužit pro naši práci při ošetřování zraněných a nemocných. Jen pro představu – převaz jednoho těžce popáleného dítěte, kterých je nejvíce, spotřebuje až 50 kusů sterilních mulových čtverců a okolo 10 obvazů. Pro dospělého je to až 3krát více,“ uvedl v tiskové zprávě Aleš Bárta, projektový manažer Adry v Keni.

(pakk)