Někde se navíc přidávají k jarnímu kolu už osmnáctého ročníku mezinárodní kampaně Ukliďme svět, jinde jdou na vlastní pěst.

Za odpadky tak například vyrazili o uplynulé sobotě v Drahanovicích na Olomoucku.

„Zorganizovali jsme akci nazvanou Čistíme svět a pokusíme se přírodě pomoci, tím, že vyčistíme okolí Drahanovic. Místních by se mělo zapojit daleko víc, ale najdou se lidé, kteří jdou a pomohou, někdy to ani nikdo neorganizuje,“ řekl starosta obce Ivo Richter.

„Přišli jsme zachraňovat přírodu od nepořádku, je to potřeba. Lidé by se měli určitě zapojovat víc, je to přece jen pro naši obec. Akce se konala loni poprvé, letos jdeme podruhé a budu rád, když se z toho stane tradice,“ vysvětlil člen drahanovického Sboru dobrovolných hasičů Miroslav Žižka.

Heslo Ukliďme svět znělo také celý týden dalším městem na Olomoucku, Litovlí. Do úklidu se zapojily místní školy a o víkendu pak i veřejnost. Už třetím rokem se také sešli kvůli úklidu lidé v Bukovanech na Olomoucku.

„Začali jsme před třemi lety, kde byl původním impulzem akce Ukliď si svůj svět, my jsme to ale přejmenovali na Ukliď si své Bukovany,“ řekl starosta obce Miloslav Šmída.

Uklízí tady dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim. Letos se pak akce zúčastnil rekordní počet pracujících, šedesát devět lidí.

„Uklidily se všechny příkopy v okolí obce, udělaly se úklidové práce na zahradě mateřské školy, zrušila se nepoužívaná vývěsní vitrína u zastávky a udělala se kompletní brigáda celého sportovního areálu. Všechna tři hřiště se připravila na sezonu. Také jsme vysadili asi padesát stromků,“ popsal pracovní náplň uplynulé soboty starosta.

„Tak hojnou účast jsme nečekali, přišli i sportovci, kteří nejsou místní, ale naše hřiště využívají. Přivítali bychom, kdyby zájem z řad občanů byl větší. O dění v obci se zajímají čím dál tím méně,“ doplnil.

Na Prostějovsku se do mezinárodní kampaně Ukliďme svět zapojili ochránci přírody. V březnu zorganizovali úklid biokoridoru Hloučela v Prostějově, do něhož se zapojilo přes sto dobrovolníků.

Tentýž měsíc se uklízelo také na březích říčky Haná mezi obcemi Němčice nad Hanou a Mořice. Další aktivity se už v regionu neplánují.

Také v Přerově se po zimě uklízí. Lidé se tady pouštějí jen do úprav nejbližšího okolí svého domu.

„Někdo má truhlíky za oknem a záhonky před domem, ale co se týče takových těch větších ploch, které mají upravovat technické služby, tak to opravdu necháváme na nich,“ říká Ludmila Střelcová z Přerova-Čekyně.

V Lipníku nad Bečvou si hodně lidí uklízí před svým domem i v zimě. „Je to případ od případu. Někteří si zkrášlují své okolí, i kolem paneláků. Někdy to může být až kontraproduktivní, protože je to pak každý pes jiná ves, ale my jsme za to rádi, protože nám to šetří práci,“ říká ředitel technických služeb v Lipníku Daniel Coufalík.

„Na druhé straně je i hodně lidí, kteří dělají nepořádek a odhazují ke kontejnerům to, co do nich vůbec nepatří.“

Nejen v menších obcích Olomouckého kraje se ulice po zimním pochmurném počasí dočkají osvěžení. Jarní úklid, který začal koncem března, má za sebou už město Šumperk.

Úklid komunikací a chodníků se jako obvykle prováděl podle předem stanoveného harmonogramu, dopravní značky se zákazem stání upozorňovaly týden předem.

„Téměř každý den jsme museli nechat auta odtahovat, většina řidičů se vymlouvala na špatné dopravní značení, které ovšem bylo v pořádku. Situace není lepší ani v těchto dnech, kdy se uklízejí parkoviště. Můžeme sice udělit pokutu dva tisíce korun, zpravidla ale dáváme tisíc korun,“ doplnil zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.