Zatímco lidem bydlícím u průtahu městem s novou dálnicí ulevilo, problém se přesídlil jinam. Jedním z takových míst je ulice Potštátská.

Obyvatelé domů podél cesty, po které se dříve jezdilo jen na Potštát nebo do přilehlých obcí, se po dokončení dálničního přivaděče stali nedobrovolnými posluchači motorů osobních i nákladních aut, kterých tu jezdí mnohonásobně více než kdysi. Olomoucký kraj se tedy rozhodl místním pomoct alespoň výměnnou oken, kterou jim bezplatně provede.

„Když se měl stavět přivaděč, bojovali jsme proti tomu, psali petice společně s lidmi z Komenského, nic však nepomohlo. Napojení na dálnici je v Lipníku i Bělotíně, ale bez dalšího by prý Hranice klesly a zaostávaly. Bydlení se tady úplně znehodnotilo. Okna nám přijdou dělat v pátek, plastové už sice máme, ale tyhle by měly být kvalitnější," povzdechuje si nad neutuchajícím hlukem z aut projíždějících jen pár metrů před okny paní Antoňů.

Olomoucký kraj rozhodl o výměně na Potštátské ulici v Hranicích již v první polovině roku. Realizace se nakonec přesunula až na poslední dva kalendářní měsíce.

„Výměna oken na Potštátské ulici probíhá od prvního listopadu do čtrnáctého prosince," upřesnil tiskový mluvčí Krajského úřadu v Olomouci Ivo Heger.

„Jde o dvacet objektů. Celkem se vymění sto tři okna a čtyři balkonové dveře. Před koncem roku proběhne měření hlučnosti, aby se zjistilo, jaký měla výměna efekt," dodal mluvčí.

Již vyměněná okna kraj neproplatí

Potštátská ulice v HranicíchNová okna se však netýkají všech. Machylovi si plastové okna zařizovali sami již před rokem, proto se na Olomoucký kraj obrátili s žádostí o proplacení. S tou však neuspěli.

„Novou opravu by nám zaplatili, už provedenou výměnu však ne. Rozhodli jsme se nyní neměnit, bylo by to zbytečné," podivuje se nad krokem úřadu paní Machylová.

„Velký problém je tu i s prachem. Tak jako mnoho sousedů, vysázeli jsme alespoň živý plot z tůjek. Bydlení se tu s novou dálnicí hrozně znepříjemnilo," dodává.

S přibývajícími auty souvisí také další obtíž.

„Cesta je na takový provoz úzká, když děti chodí do školy, je to o strach, aby je něco nesmetlo do příkopy. Nejsou tu žádné chodníky a auta i přes nedaleký měřič jezdí rychle. V zimě se navíc provoz na zúžené cestě zpomalí, a to pak je jedna dlouhá kolona po celý den. Doufám, že nám nové okna alespoň trochu uleví," doufá paní Kubešová, jejíž rodina bydlí téměř na konci Potštátské ulice směrem na Olšovec.

Na základě iniciativy nespokojených obyvatel se v říjnu měřil hluk také na silnici E 442 u Drahotuš. K nevoli místních občanů však měření proběhlo až po prázdninách, kdy je provoz na vozovce slabší. Čerstvě naměřené hodnoty podle Ředitelství silnic a dálnic ČR povolené limity nepřekročily.