Tradice začínat na svatého Martina s výčepem nového vína není ničím novým, pochází již z dob císaře Josefa II.

Tehdy totiž končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. Její pokračování na další rok se poté dojednávalo při skleničce v té době již jiskrného vína, se kterým se mohlo také poprvé přiťuknout.

Za Svatomartinské může být označeno víno vyráběné z odrůd, které stanovuje Vinařský fond České republiky. Bílé víno se vyrábí z odrůd Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané, víno růžové a červené z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého.

Mezi těmi, kteří tzv. Svatomartinské víno tradičně otevírají, nechyběl ani provozovatel hranické vinotéky Martin Čech.

„Svatomartinské víno otevíráme tradičně vždy 11. listopadu, tedy na svátek svatého Martina. Dříve o toto víno nebyl takový zájem jako dnes, neboť lidé o této tradici nevěděli. V poslední době však velká část našich návštěvníků ví, že právě v tento den v 11 hodin se první víno pocházející z podzimní sklizně daného roku otvírá,“ vysvětlil majitel hranické vinotéky Martin Čech.

A jaký je chuťový rozdíl mezi jednotlivými víny?

„V bílém vínu ucítíte ve vůni broskve a v chuti svěží kyselinku, ovocností je charakteristické víno růžové. Víno červené je lehké a bez tříslovin,“ popsal jednotlivé druhy Čech.

Ačkoliv se tradice Svatomartinského vína postupně šíří, lidé je často zaměňují s vínem Beaujolais. „Mezi vínem Svatomartinským a Beaujolais je velký rozdíl. Beaujolais je totiž víno z Francie, které se vyrábí z odrůdy Gamya pěstuje se v oblasti Beaujolais,“ vysvětlil Čech.

Slavnostní otevření vína Beaujolais je pak datováno na třetí čtvrtek v listopadu. Majitel vinotéky také potvrdil, že zájem o víno v posledních letech roste. „Víno si kupují všechny generace. Zájem o víno je větší než dříve. Oproti předchozím letům však zaznamenáváme posun zejména v tom, že lidé čím dál více upřednostňují kvalitu před kvantitou,“ dodal Čech.

Pavlína Chmelařová

Kdo to byl svatý Martin

Sv. Martin z Tours (316 či 317 v Szombathely – 11. listopadu 397 v Candes) byl biskupem v Tours. Je znám díky příhodě, kdy se rozdělil se žebrákem o svůj vojenský plášť. V noci se mu pak zjevil Ježíš Kristus a když se ráno probudil, plášť byl opět celý. Krátce poté se nechal pokřtít a za několik let také odešel z armády. V roce 371 se stal biskupem v Tours. V Česku se slaví jeho svátek (11. listopad) jako počátek zimy (svatý Martin přijíždí na bílém koni) a často se peče martinská husa či martinské rohlíky a podkovy.

Zdroj: Wikipedie