Konkrétnější představy má hejtmanství v Olomouci, kde se rýsuje možnost využití pavilonu na výstavišti Flora.

V tomto týdnu dorazí do Olomouckého kraje dalších 3900 dávek očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech určených pro prioritní skupiny obyvatel.

V současnosti probíhá v Olomouckém kraji očkování proti novému koronaviru v osmi nemocnicích, kde aplikují vakcínu zdravotníkům v první linii boje s nákazou Covid-19.

První dávku už dostávají i zájemci z řad klientů a zaměstnanců domovů pro seniory, kam od pátku vyjíždějí mobilní týmy zdravotníků.

„V tomto týdnu, mělo by to být ve čtvrtek, dorazí dalších 3900 dávek vakcíny. Očkování bude plynule pokračovat,“ sdělil Deníku hejtman Josef Suchánek.

Rezervační systém od pátku

V další fázi počítá komplexní očkovací strategie pro republiku s nejstaršími seniory, jejichž registraci chce Ministerstvo zdravotnictví spustit v pátek 15. ledna, dále pak s chronicky nemocnými pacienty a hospitalizovanými osobami staršími 65 let.

„Rezervační systém pro seniory 80+ bychom měli mít k dispozici na odzkoušení ještě před spuštěním, aby se vše odladilo a start byl bezproblémový,“ uvedl Suchánek poté, co v pondělí byla hejtmanům představena upravená strategie očkování, v níž Ministerstvo zdravotnictví zohlednilo připomínky z krajů.

Na spuštění masového očkování veřejnosti, které nepokryjí nemocnice a mobilní týmy, se již kraj připravuje. Počítá se vznikem očkovacích center v obcích s rozšířenou působností (ORP), kde se začnou vytipovávat vhodné prostory.

„Vejdeme v jednání se starosty ORP a poslechneme si jejich názor na vhodné kapacity, které mají ve své oblasti, a projednáme je s krajským koordinátorem očkování a nemocnicemi,“ popisoval hejtman.

Ve hře je i sportovní hala UP

V Olomouci již existuje konkrétnější představa o možném umístění vakcinačního centra, a to v hlavním pavilonu na výstavišti Flora.

„Tato nabídka tady je, ale nepůjde o žádný samostatný krajský projekt. Bude projednána ve spolupráci s krajským koordinátorem očkování a Fakultní nemocnicí Olomouc,“ dodal.

Hejtmanství dostalo i nabídku z UP Olomouc. Uvažovat se podle hejtmana dá o využití sportovní haly UP.

O vytvoření sítě očkovacích míst v Olomouckém kraji bude v úterý jednat krizový štáb nemocnic.

Fakultka: až 1000 lidí denně

Očkovací centrum, kde budou schopni denně provést až 1000 očkování, vytvoří Fakultní nemocnice Olomouc. Vzniknout má v prostorách bývalé ambulance Hemato-onkologické kliniky, která je umístěna pod III. Interní klinikou.

„Předpokládáme, že zde budeme provádět až 1000 očkování denně, a to 7 dnů v týdnu,“ informoval ředitel FN Olomouc Roman Havlík v novém videu k aktuální situaci kolem epidemie Covid-19.