„Včera se lidé začali registrovat na třetí dávku. Zaznamenali jsme zatím do 10 zájemců,“ sdělila ve středu dopoledne krajská koordinátorka očkování a primářka Oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice Olomouc Jarmila Kohoutová.

Předpokládá, že přeočkováni třetí dávkou budou první zájemci v Olomouckém kraji ještě v tomto týdnu. „Kapacity jsou volné, posilující dávku budou dostávat poměrně rychle,“ sdělila.

Zájem o přeočkování je slyšet z domovů pro seniory.

„Jdeme do toho. Drtivá většina klientů má zájem, asi deset ještě neví. U zaměstnanců padesát chce a patnáct ještě přemýšlí,“ počítal ve středu Josef Piska, ředitel Domova pro seniory Červenka.

„Posilující dávka je vzhledem k poklesu protilátek v čase u nejstarší populace žádoucí. Od doby, co jsme naočkovaní, máme klid a přejeme si, aby to takto i zůstalo,“ dodal.

V pobytových zařízeních sociálních služeb se začne s přeočkováním v první polovině října. Aplikaci dávek zajistí místní praktici či mobilní očkovací týmy, které budou vyjíždět zejména z nemocnic.

„U nás to bude tak, že oddělení v Litovli naočkuje paní doktorka z Litovle, a pro Červenku, kde máme lékařku až z Mohelnice, jsme požádali o mobilní tým. Ale zatím je čas,“ uvedl Piska.

Podle krajské koordinátorky očkování budou vyjíždět mobilní týmy z Fakultní nemocnice Olomouc, nemocnic v Šumperku a Hranicích a jesenické polikliniky.

Netřeba chodit přesně po osmi měsících

Dotazy ohledně třetí dávky zodpovídají stále častěji i praktičtí lékaři. Netřeba ale panikařit. Lidé se nemusejí nechat očkovat hned v den, kdy uplyne osm měsíců. Klidně mohou přijít v řádu několika následujících týdnů. Lidem, kterým uběhlo zmiňovaných osm měsíců od základního schématu vakcinace, přijde SMS.

„Hodně nám volají. Vidíme to na říjen. Je ještě čas,“ potvrdila zájem krajská předsedkyně praktických lékařů pro dospělé Jarmila Ševčíková.

„Taky musíme vytvořit skupinku,“ poukázala na problém, který ordinacím způsobuje, že nejmenší balení očkovací látky, které si mohou objednat, obsahuje 50 dávek. U Pfizeru, na který praktici dosáhnou v polovině října, by to mělo být 30.

Nakažených přibývá, zájem o očkování klesá

Za úterý podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR byla v Olomouckém kraji vykázaná aplikace 533 dávek vakcín. Zájem o očkování klesá. Trend se nezměnil ani s koncem prázdnin a návratem do kolektivů. V Olomouckém kraji je proočkovanost populace zhruba 50 procent.

Naopak počty osob s potvrzeným Covidem-19 v září začaly pozvolna stoupat. Za úterý v Olomouckém kraji přibylo 22 nových případů. Týdenní incidence v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je na 18, celostátně je to 28. Za posledních sedm dní přibyla dvě úmrtí ve spojitosti s covidem.