Zchátralé dílo prošlo letos nejen náročnou opravou, ale po padesáti letech se na něm opět objevila také socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Znovuobnovení mohutného pomníku si vyžádalo milion korun. Zhruba polovinu této částky věnovalo na opravu místní památky ministerstvo obrany. „Dnešní den je bezesporu významným okamžikem v dějinách naší obce. Věřím, že třetím odhalením tohoto pomníku se vyrovnáme se všemi dopady událostí minulého století, které ovlivnily nejen životy nás všech, ale měnily i tvář tohoto pomníku,“ řekl v projevu při slavnostním odhalení pomníku starosta Radslavic Stanislav Jemelík.

Z dobových záznamů v místní kronice vyplývá, že pomník byl postaven z podnětu místních legionářů. Poprvé byl odhalen v roce 1922. Už za druhé světové války bylo však dílo odstraněno. Rozebrané části pomníku ale místní obyvatelé uchránili. Památka se tak dočkala v roce 1945 znovuodhalení.

Další újmu však dominanta utrpěla v roce 1958, kdy ji neznámý vandal poničil. „V té době byla také socha prezidenta odstraněna,“ doplnil starosta.

Až nyní se tak socha Masaryka konečně vrátila na své původní místo. O celkovou obnovu pomníku se postaral místní kamenosochař Milan Sušeň se svým synem Tomášem. „Na obnově pomníku jsme pracovali od dubna do listopadu. Nejvíce nám dalo asi zabrat vytvoření dobové podoby Masaryka,“ řekl spoluautor pomníku Milan Sušeň, který ve svém oboru podniká patnáct let.

„Je to ten nejkrásnější dárek k tomuto výročí, jaký jsem si mohl přát. Obnovit tuto památku byl můj dávný sen,“ svěřil se Sušeň. Slavnostní odhalení pomníku si včera nenechaly ujít desítky obyvatel.

„Vzniklo z toho krásné dílo, moc se mi líbí. Vřele vítám, že se obec do obnovy pomníku pustila. Vždyť to bude vzpomínka uchovaná pro příští generace,“ řekl jeden z přítomných Vítězslav Němec.