Boj o místa ve vedení města byl pro zasvěcené předem jasný. Už v prvním povolebním týdnu se vítězná ČSSD domluvila na koalici s ODS, KDU-ČSL a Změnou pro Hranice.

Získala tak v zastupitelstvu těsnou většinu hlasů: dvanáct z celkem třiadvaceti. Opozice tak byla bez větších šancí prosadit své vlastní kandidáty.

O post starostky se nakonec utkaly dvě ženy. ČSSD nominovala dosavadní místostarostku Radku Ondriášovou, za Věci veřejné a za Hranice 2000, které skončily v komunálních volbách druhé, navrhl lídr strany Vladimír Juračka Vlastu Zapatovou.

„Mé jméno bylo při koaličních jednáních uváděno jako neprůchodné, proto jsme zvolili jiného kandidáta,“ vysvětlil Juračka.

Ondriášová vs. Zapatová 13:7

Nakonec s jasnou převahou zvítězila v poměru hlasů 13 ku 7 Radka Ondriášová.

Do křesla místostarosty byli navrženi za ODS Miroslav Wildner a za Hranice 2000 a Věci veřejné opět Vlasta Zapatová. Tentokrát bylo vítězství těsnější. Vyhrál Miroslav Wildner se 12 hlasy, Vlasta Zapatová jich dostala 10.

Koalice nakonec prosadila i svou vizi rady. Kromě starostky a místostarosty v ní budou zasedat Vojtěch Zima (ČSSD), Jiří Haša (KDU-ČSL), Pavla Tvrdoňová (Změna pro Hranice), Miroslav Kutý a Radek Hlavinka (oba ODS).

Ve vedení hranické radnice tak prakticky došlo jen k přehození postů. Ze starosty se stal místostarosta a z místostarostky starostka.

„Budeme tak alespoň moci pokračovat v práci, kterou jsme před čtyřmi lety započali, bez nějakých větších změn,“ komentovala situaci Radka Ondriášová. K odchodu z dosavadní funkce se vyjádřil i dosavadní starosta.

„ODS jako strana, která skončila ve volbách čtvrtá, si post starosty nárokovat nemohla. Myslím, že to dopadlo tak, jak mělo. Strana, která vyhrála, má i starostku,“ podotkl Miroslav Wildner.

Starostka děkovala i předchůdci Novákovi

Nová starostka po volbě neskrývala své dojetí.

„Přiznávám, že je toho na mě teď hodně. Na jedné straně je to báječný pocit, na druhou stranu už si uvědomuji tu zodpovědnost, která na mne padá,“ uvedla Ondriášová.

Ta při své úvodní řeči poděkovala nejen voličům, ale i někdejšímu hranickému starostovi Rudolfu Novákovi.

„Byl to on, kdo mě pro práci pro město nastartoval ještě v době, kdy jsem byla vedoucí odboru rozvoje města. Nebýt jeho, dnes tady nestojím,“ přiznala Ondriášová.

Ta slíbila, že se obyvatelé Hranic brzy dočkají programového prohlášení nové rady.

„Budeme se snažit o věci, na kterých jsme se shodli při koaličních jednáních. Mezi klíčové body patří problematika životního prostředí a dopravy, dále snaha o co nejrychlejší prosazení protipovodňových opatření, opravy páteřních komunikací ve městě, budování cyklostezek a další,“ informovala starostka.

Jednou z priorit nového vedení bude prý i zprůhlednění systému zadávání veřejných zakázek.

Juračka: Kandidoval jsem naposled

Zklamán ze stávající situace je lídr sdružení Hranice 2000 Vladimír Juračka, který v komunálních volbách získal nejvyšší počet preferenčních hlasů.

„Určitě je to nespravedlnost, ale takové věci se v politice stávají. Je to podle mne nefér vůči voličům a také vůči členům naší strany, kteří si volby tvrdě odpracovali, dali do nich spoustu energie a teď zůstali bez možnosti ovlivňovat dění ve městě,“ řekl Juračka.

Ten také prozradil, že tyto komunální volby pro něj byly poslední.

„Že kandiduji naposledy, jsem svým kolegům řekl už před volbami. Teď se budu snažit pomoci jim najít novou náhradu, silného lídra. Vhodnou osobností je podle mého názoru Vlasta Zapatová,“ dodal Juračka, který starostovský post v Hranicích zastával po tři volební období, v letech 1990–1998 a poté od roku 2002 do roku 2006.