Byl mezi nimi i velitel 7. mechanizované brigády se sídlem v Hranicích Ivo Střecha. Vojáci tak následovali jednotku, která v oblasti působí už od února.

Cílem vojensko - civilní mise je pomoc afghánské provincii při obnově infrastruktury, opravách škol nebo policejních stanic.

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka hrají klíčovou roli na této misi právě civilní experti. Do Afghánistánu odletělo z Přerova na padesát vojáků a tři civilisté.

Zbývající část týmu odcestuje do oblasti někdejšího válečného konfliktu v polovině března.

„Jádro vojenské části provinčního rekonstrukčního týmu, který působí od února v Afghánistánu, tvoří vojáci ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Stávající tým nyní doplnili další vojáci z různých posádek v republice,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle jeho slov odcestoval leteckým speciálem Airbus A 319 do Lógaru také velvyslanec České republiky v Afghánistánu Jiří Nekvasil.

„Jedeme do neznáma a přesně nevíme, co nás tam čeká. Nejprve začneme pracovat na projektech, které zahájili Američané, a poté vymyslíme své vlastní - a to podle požadavků vlády a potřeb místních obyvatel,“ informoval jeden z civilních expertů Igor Klimeš.

Ten má s prací v zahraničí zkušenosti, takže se práce v českém provinčním rekonstrukčním týmu neobává.