Vojáci odletěli do oblasti na základě požadavku velení mnohonárodních sil KFOR. Důvodem posílení jednotek je obava z eskalace napětí v souvislosti s očekávaným vyhlášením samostatnosti Kosova.

Vojenský speciál zakroužil nad Přerovem hned dvakrát – první rotace příslušníků mechanizovaného praporu v Hranicích se uskutečnila časně ráno, další pak kolem poledne. Vojáci jsou dislokováni na švédské základně v Šajkovaci.

„Záložní rotu tvoří převážně vojáci hranického praporu, je mezi nimi i šest žen,“ uvedl tiskový mluvčí mechanizované brigády v Hranicích Jiří Klement.

Podle jeho slov se do Kosova přesunulo celkem 116 vojáků. „Po aktivaci roty se naplno rozběhlo očkování a další přípravy k odletu. Výcvik záložní roty probíhal paralelně s přípravou vojáků kontingentu, kteří působí v oblasti už od poloviny ledna,“ popsal přípravy na odlet Klement.

Vojáci měli na rozloučení s rodinami jen několik dní, protože rozkaz velitele mnohonárodních sil KFOR byl vydán v sobotu 2. února.

„Tento odlet vojáků byl jiný. Zatímco klasická mise se připravuje dlouhodobě, nyní měli vojáci jen pět dní na přípravu. Bylo na nich vidět, že se nejedná o klasickou rotaci,“ shrnul tiskový mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Ten byl odletu obou rotací přítomen, protože z plochy bochořského letiště startuje většina zahraničních vojenských misí. Vojáci mechanizovaného praporu z Hranic jedou do napjaté situace v Kosovu, což potvrdil i tiskový mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

„Potřeba nasazení záložní roty vznikla kvůli možnému vyhlášení nezávislosti Kosova. Pokud k této události dojde, zvýší se napětí v oblasti, a to zejména mezi zdejšími etniky,“ řekl Čírtek.

Podle jeho slov se dají očekávat i různé násilné střety. „Z toho důvodu požádal velitel jednotek KFOR v Kosovu Gerard Hegarty Českou republiku o vyslání záložní roty. Jeho požadavek česká strana akceptovala,“ dodal.

Mluvčí ministerstva obrany zároveň upozornil na to, že se jedná pouze o preventivní opatření. „Když budou místní obyvatelé vidět odhodlání zajistit pořádek, snižuje to pravděpodobnost, že dojde v oblasti k výbuchu násilí,“ konstatoval mluvčí.

V tuto chvíli působí v Kosovu na pět set českých vojáků. Podle pracovnice pro komunikaci s médii Jany Růžičkové z generálního štábu armády ČR je záložní rota, která byla vyslána do Kosova, operační zálohou velitele mezinárodního úkolového uskupení Střed.

„Není dislokována na území Kosova a pro nasazení se připravuje v České republice. V případě nutnosti je schopna do pěti dnů od aktivace zahájit plnění operačního úkolu na území Kosova,“ upřesnila Jana Růžičková.

Záložní rota může být použita k řešení krizových situací, například k ochraně důležitých objektů nebo operacím na zvládání davů. „Tato jednotka má veškerý materiál a techniku již v Kosovu a v případě krizové situace se zajišťuje pouze přeprava osob,“ doplnila Růžičková.

Česká armáda deklarovala vytvoření záložní roty od března roku 2006. První příslušníci záložní roty působili v Kosovu v dubnu roku 2006, naposledy zde byli nasazeni od listopadu do poloviny prosince loňského roku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika