Statistiky za rok 2010 zveřejnila obalová společnost, která v celé České republice zajišťuje systém třídění, recyklace a využití obalových odpadů. Podle představitelů kraje spočívá úspěch v dlouhodobé popularizaci třídění a informovanosti obyvatel.

„Systematicky se společnými silami už osmým rokem snažíme dosahovat co nejlepších výsledků. V poslední době aktivity cíleně zaměřujeme na oblasti s horšími výsledky a v tomto trendu chceme pokračovat,“ řekl náměstek Olomouckého kraje Pavel Horák, který je zodpovědný za oblast životního prostředí.

Průměr? 37 vytříděných kilo na osobu

Aktuální statistiky ukázaly, že obyvatelé regionu vytřídili v minulém roce průměrně téměř třiasedmdesát kilogramů papíru, plastu, skla, kartonů od nápojů a kovů.

Svůj podíl na výsledcích má i dobrá dostupnost kontejnerů, kterých každoročně přibývá.

„Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Olomouckého kraje nacházelo 14 530 kusů barevných kontejnerů. Meziročně vzrostl počet nádob na třídění odpadů ve srovnání s rokem 2009 v průměru o čtyři procenta,“ vysvětlil Marek Hruška, regionální manažer společnosti, která průzkum prováděla.

Na tom, že zázemí pro třídění je nejlepší za poslední roky, se shodují i obyvatelé.

„Máme kontejnery přímo před vchodem a o pár ulic dál jsou další, takže ve třídění nevidím problém. Dříve, když jich po městě moc nebylo, jsem dokázala pochopit, že se někomu nechtělo kvůli pár lahvím ujít nebo ujet kilometry, ale dnes se už podle mě nemají lidé na co vymlouvat,“ sdělila třiatřicetiletá Martina Zemánková z Přerova.

Lidé se už ve většině případů naučili odpad třídit. Nejčastěji jde o pet lahve, papír a sklo.„To je základ, myslím, že tohle by si mohl pohlídat každý. Já taky nedodržuji vše úplně striktně, že bych například odkládala každé víčko z jogurtu, ale snažím se,“ dodala šestačtyřicetiletá Marie Poláková.

Kam zamíří osvěta?

V domácnostech se třídění ujalo, kampaně se teď však chtějí zaměřit i na větší akce pro veřejnost, kde bývá s tříděním odpadu problém.

„Zaměříme se na propagaci na významných kulturních a společenských akcích, problematiku lidem přiblížíme také prostřednictvím osvědčených polepů svozových aut či prostředků hromadné dopravy,“ popsal Horák.

Podle některých by se s osvětou mělo začít i ve stále se rozšiřujících supermarketech.

„Sáčky a igelitky zdarma u pokladen bych úplně zrušil. Vím, že někde tomu už tak je, ale ne všude. Stačí si přece nosit vlastní tašku na nákup a je jedno, jestli je papírová nebo látková. To by hodně vyřešilo,“ myslí si pětapadesátiletý Roman Virtl.

„Jak se točí odpady“

O tom, jaké možnosti třídění mají a jak tím pomáhají, se mohou lidé dozvídat z nejrůznějších informačních akcí. Například v Přerově se v letošním roce tříděním bude zabývat kampaň s názvem „Jak se točí odpady“. Ta bude lidem připomínat, že to, co vyhodí a vytřídí, neskončí jen v kontejnerech, ale má své další využití ve výrobcích, s nimiž se potkáváme denně a téměř všude.

„Řada věcí, se kterými se běžně setkáváme, obsahuje podíl materiálů vyrobených z druhotných surovin. V oblečení, jako jsou bundy, trička či košile, můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán regranulát vyrobený z vytříděných lahví a podobně,“ vysvětlil hlavní koordinátor informační kampaně Miroslav Grass.

Kromě Přerova se kampaň zaměří i na Prostějovsko, Litovelsko a Mohelnicko.

„V Přerově a Prostějově hodláme zkušebně obyvatelům ve vytipovaných lokalitách rozdat sady speciálních tašek na třídění jako další motivaci k této smysluplné aktivitě,“ upřesnil Horák.

První úspěch ve třídění odpadu zaznamenaly už před téměř čtyřmi lety i Hranice. Ty v roce 2007 zvítězily v soutěži zaměřené na tuto problematiku a kromě speciální keramické popelnice tehdy město získalo i dvacetitisícovou odměnu.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku