Jako každé dítě začal jezdit v útlém věku, až v patnácti letech ho cyklistika doopravdy chytla, to díky tehdejšímu Závodu Míru. Nyní se jí věnuje při práci a bere tento sport jako koníček.

„Nejprve jsem začal jezdit na výlety po okolí, po maturitě jsem se přidal do cyklistického oddílu v Hranicích a začal závodit," vypráví Karel Hartl, který se zprvu věnoval silniční cyklistice, kterou dělal dva roky dokonce profesionálně. Po devíti letech přešel na horskou.

„Horská cyklistika je více zábavnější, protože je v terénu, silniční se odehrává jen na silnici" vysvětluje rozdíl.

Nepotřebuji cestovat nikam daleko

Nejraději Karel Hartl trénuje v Hostýnskovse­tínské hornatině, Nízkém Jeseníku či Beskydech a občas se vydá i na Slovensko nebo do Rakouska. Jak sám přiznává, československé hory má rád a nepotřebuje cestovat nikam daleko. Trénuje šestkrát týdně, podle toho jaká je zrovna sezona. Někdy jezdí tři, čtyři hodiny, o víkendu i šest. Dovolenou tráví také na horách s kolem a pohorkami.

„U moře bych nevydržel ani patnáct minut. Rád chodím po horách. Na odpočívání bude čas v hrobě," směje se několikanásobný mistr České republiky.

Letos zahájí svou dvacátou cyklistickou sezonu. Za své největší úspěchy považuje dvě stříbra a dva bronzy z mistrovství Evropy.

„Pořád mě láká to zlato, které mi ve sbírce chybí. Zatím nejsem tak opotřebovaný, abych se to nemohlo splnit. Držím se tří zásad – dokud se mi daří, jsem zdravý a baví mě to, budu dál pokračovat v závodění. A až nebudu mít výsledky, určitě zůstanu nadále u cyklistiky, ale spíš v turistické podobě, kdy budu jezdit více na výlety po horách, " přibližuje své plány do budoucna Karel Hartl, který ročně najezdí okolo pětadvaceti tisíc kilometrů.

„Když člověk všechno obětuje závodům, tak na turistiku nebo cyklistiku v horách nezbývá moc sil, takže se na druhou stranu i těším, až přestanu závodit a budu na to mít víc času," usmívá se.

Poznám díky kolu víc než kdybych šel pěšky

„Hory mi přináší klid, proto je navštěvuji. Navíc mám rád pohyb na čerstvém vzduchu a to, že člověk může měnit působiště. Nejsem odkázaný na jedno místo. Poznám díky kolu více z okolní přírody než kdybych šel pěšky," vysvětluje, co má na cyklistice nejradši. Dohromady vlastní tento aktivní muž čtyři kola – horské, silniční, pracovní a na zimu, přičemž každý rok dostává od sponzora nové závodní kolo.

Už několik let po sobě vyhrává Karel Hartl anketu Sportovec roku města Hranice. „Samozřejmě mě to vždy potěší a podpoří v dalším tréninku. Je to takové zadostiučinění," zakončuje cyklista Karel Hartl.