Zástupci města tvrdí, že se ředitel už v minulosti dopustil několika pochybení a viní ho z nedostatků v hospodaření. On sám to ale popírá a považuje důvody svého odvolání za čistě účelové.

 

„V roce 2004 proběhlo komplexní hodnocení ředitelů škol. Kvůli zjištěným nedostatkům v hospodaření, a to zejména v mzdové oblasti, se již tehdy odvolání ředitele Jursíka zvažovalo,“ shrnul tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Protože byl ale Jursík ve funkci teprve krátkou dobu, rada nakonec k tomuto kroku nepřistoupila. Porušení zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů řešili podle Bakovského radní s ředitelem i v roce 2006.

„Na základě této skutečnosti byl řediteli odejmut osobní příplatek,“ přiblížil mluvčí.

K dalšímu porušení zákona došlo údajně v roce 2007 při financování rekonstrukce sociálního zařízení. „Ředitel školy podepisoval smlouvy bez souhlasu zřizovatele a navíc na částku, kterou neměl v rozpočtu,“ upřesnil Petr Bakovský.

Ředitel základní školy Struhlovsko Jan Jursík ale s tímto tvrzením nesouhlasí a hodlá se bránit. „V současné době zvažuji další postup a kroky, které v této věci učiním,“ řekl Jursík.

Ten uvedl, že všechny záležitosti, týkající se rekonstrukce sociálního zařízení v roce 2007, konzultoval i se zřizovatelem školy. „Dělo se tak se souhlasem pana starosty, přestože byl tento souhlas pouze ústní,“ poznamenal.

Proti rozhodnutí ředitele ohledně rekonstrukce podle jeho slov nic nenamítal ani školský orgán. „Škola překročila rozpočet na opravu záchodů o 114 tisíc korun, jednalo se ale o nezbytné výdaje na dokončení této investiční akce,“ konstatoval ředitel.

Postupu při odvolání ředitele školy nerozumějí někteří hraničtí zastupitelé. „Některé momenty tohoto kroku mě zarážejí. Bývá obvyklé, že se člověku před takovým rozhodnutím dá šance, aby se mohl bránit, nebo se alespoň k věci vyjádřit,“ uvedl například zastupitel Zdeněk Špiřík.

Tomu vadí hlavně to, že se Jursík nemohl zúčastnit diskuse o svém odvolání. „Vzbuzuje to ve mně jisté pochybnosti o objektivnosti celého rozhodování,“ uzavřel Zdeněk Špiřík.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Podrobnosti o odvolání se dočtete zde: Hraničtí radní odvolali ředitele školy