Jako příklad uvádějí lokalitu Pod Skalkou v Přerově- Předmostí, kde jsou kmeny stromů nebezpečně ohnuté a problém se už delší dobu neřeší. Kritické hlasy se ale ozývají i z jiných částí města.

Přerovský magistrát však ujišťuje: preventivní kontroly pravidelně provádíme a nikomunic nehrozí.

VÝZVA ČTENÁŘŮM: Víte o nebezpečném stromu v okolí? Dejte nám tip, kde si mají dát lidé pozor a my zjistíme víc. Pište, reagujte v diskuzi - váš názor a postřehy nás zajímají.

„Jak bude město řešit problémy se stromy, které ohrožují lidi nedaleko Památníku lovců mamutů v Předmostí? V parčíku si nejvíce hrají děti a je zde i školka se školou. Tento neutěšený stav je přitom dlouhodobý. Jak dlouho si bude město koledovat o průšvih?“ ptá se jeden z místních Jiří Vondra, který si stromy sám vyfotil a zaslal redakci Přerovského deníku.

Na problém upozorňuje i ředitelka Základní školy Pod Skalkou v Přerově Marie Sedláčková. „Strom, který by nás nejvíce ohrožoval, by se v případě zřícení zachytil o plot. Asi před dvěma lety bylo prostranství v areálu ohrožováno padajícími větvemi, a upozornili jsme na to i technické služby,“ vysvětlila ředitelka.

Prostor hřiště s přilehlým lesíkem je však podle jejích slov ve správě magistrátu města Přerova. „Protože v odpoledních hodinách v lesíku tráví volný čas hodně dětí ze sídliště, byla bych ráda, kdyby se předešlo úrazům a bezpečnost stromů někdo odborně posoudil,“ dodala. Podle vedoucího odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavla Juliše je zbytečné dělat kvůli tragédii, která se stala ve Zlíně, paniku.

„To, co se stalo, nelze nazvat jinak než opravdovou tragédií a neštěstím. Až znalecké posudky odborníků přesně posoudí příčinu, která pád stromu ve Zlíně způsobila,“ komentuje to Juliš. Přerovský magistrát prý provádí pravidelné preventivní prohlídky stromů. Kontrola kořenů je ale komplikovaná a řeší se destruktivními metodami, které mohou narušit zdravý růst stromu.

„Bylo by asi hodně náročné provádět každý rok detailní vyhodnocení stavu všech stromů ve městě. Provádíme tedy vizuální prohlídky,“ upřesnil Juliš. Za stromy na území Přerova odpovídá odbor majetku města, pokud se nenacházejí na pozemku soukromých vlastníků. „Dostáváme přesné informace od správce parku Michalov a od firmy, kterámá na starost údržbu zeleně v jiných částech města. Se svými podněty se na nás ale často obracejí i samotní občané. Na základě jejich informací pak provádíme šetření,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Z ankety mezi obyvateli Přerova vyplynulo, že by lidé uvítali pravidelnou kontrolu některých alejí a starých stromů. „Třeba alej starých stromů podél řeky Bečvy mezi rybníkem a lávkou by bylo dobré prověřit. V létě tudy chodí maminky s kočárky a nikdo vlastně přesně neví, jaké je stáří stromů,“ říká Alena Vybíralová z Přerova.

Podle pracovníků z odboru životního prostředí zde v minulosti bylo nařízeno pokácení části aleje, narazilo však na tvrdý odpor obyvatel. Pravidelné ořezy stromů provádějí technické služby, a to na základě pokynů odboru majetku.

„Funguje to tak, že odbor majetku monitoruje situaci a řekne, které stromy je nutné pokácet. Obracet se na nás ale mohou i soukromí vlastníci a majitelé domů, kteří chtějí nechat nebezpečné stromy vykácet nebo provést ořezy větví. Za úplaty tyto práce provedeme,“ poznamenal František Simon z Technických služeb města Přerova.

Ten dodal, že ve městě není žádná lokalita, kde by bezprostředně hrozil pád stromu. „Je to ale nevyzpytatelné. Zrovna loni v říjnu spadl v parku Michalov následkem prudkého vichru mohutný dub. Přestože vypadal na první pohled zdravě, měl uhnilé kořeny. K pádu naštěstí došlo v noci a na volném prostranství, takže se nikomu nic nestalo,“ uzavřel Simon.