Z velkoplošné obrazovky zazněla poselství významných osobností.Horní náměstí se večer zcela zaplnilo lidmi, a protože se počasí vydařilo, nikdo nespěchal domů.

„Divadelní představení na Horním náměstí se stalo již pevnou součástí oslav Dnů evropského dědictví.Když jsme přemýšleli nad tím, jaký titul uvést letos, uvědomili jsme si, s čím se naše společnost musela potýkat a vyrovnat za poslední rok. Zároveň jsme chtěli dát divákům na vědomí, že pro ně znovu otevíráme divadlo,“ uvedl ředitel Moravského divadla v Olomouci David Gerneš.

Do výjimečného počinu se zapojili členové Moravské filharmonie, baletu, opery i činohry. Během představení se na dvou pódiích střídal baletní soubor s filharmonií, která doprovázela známé operní pěvce. Součástí představení byla i světová premiéra skladeb Mikoláše Troupa.

„Do hlavního programu letošních Dnů evropského dědictví se společně zapojila spousta umělců, a nejen z Olomouce. Dny evropského dědictví tak získávají rozměr svátku celé Olomouce,“ řekla náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.

Prostřednictvím velkoplošné obrazovky zazněla i předtočená poselství, jejichž autory byly osobnosti jako Tomáš Gariggue Masaryk, Václav Havel nebo Zbigniew Czendlik. Texty představili Ivana Plíhalová, Vlasta Hartlová, Vendula Nováková, Václav Bahník, Jan Ťoupalík, Lukáš Červenka a Roman Vencl.