Na stanici v Olomouci v neděli naměřili meteorologové 33,4 stupně Celsia. Padl rekord s datem 9. července. Doposud nejvíce zaznamenali v roce 2002, a to 31,6 stupně. Rekord padl i v Přerově. Nejvyšší hodnota činila 33 stupně a byla z roku 1882. Dnes bylo stejně jako v Olomouci 33,4 stupně.

Ani to ale nebyla nejvyšší teplota v Olomouckém kraji. Stanice v Pasece na Olomoucku v neděli naměřila ještě o dvě desetiny více. I tady padl rekord. Dosavadní z roku 1991 činil 31,9 stupně. Stávající rekordy byly pokořeny i na stanicích v Luké a Javorníku.

Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023
Zatopené lomy okolo Olomouce lákají na čistou vodu a romantiku. Podívejte se

Víkendem úmorná vedra ovšem zdaleka nekončí. V pondělí může být ještě hůře. „V pondělí možná bude o stupínek více, dostaneme se na 34,“ uvedl Roman Volný, vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Odpoledne se mají objevit bouřky. „Ojedinělé silné bouřky mohou být provázeny zejména nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami,“ upozornil Roman Volný.

Nad 30 stupňů dosáhnou odpolední teploty v nížinách i v dalších dnech. Maxima až 33 stupňů avizuje předpověď na středu, kdy by mohla být v nižších polohách regionu tropická noc – minima v noci neklesnou pod dvacítku.

Drvodělka fialová je velký druh samotářské včely. Dělá si hnízda v mrtvých stromech.
Máme se bát? Na sever Moravy dorazila obří černá včela

Ve středu zaprší. „Zpočátku ojediněle, postupně na většině území bude občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky, ojediněle i silné,“ uvedl meteorolog.

Ve čtvrtek by tak maxima neměla překročit třicítku. Pak se ale úmorná vedra zřejmě zase vrátí. Podle týdenní předpovědi pro celou republiku ke konci týdne půjdou teploty nad 30 a v neděli může být až 35 stupňů.