Autorkou Království barev je floristka Klára Franc Vavříková. Pavilon A díky ní vyplní princip Oswaldova barevného kruhu.

Trojice základních barev se bude prolínat v křivkách několika velkých kruhů a vzniknou tak další barvy, tóny a zajímavé kombinace.

„Užití principu kruhu je také poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivara Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a také autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc. Těší nás, že ho můžeme právě touto formou připomenout. Letošní jarní výstava je současně připomínkou pětašedesáti let olomouckých květinových a zahradnických výstav,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Olomoucký tvarůžkový festival
Pět tun tvarůžků na náměstí. Olomouc láká novým webem, na léto oživí náplavku

Jarní Flora začíná ve čtvrtek v 9 hodin, o hodinu později proběhne slavnostní zahájení, kde vystoupí smyčcové kvarteto Kafe Kvartet.

Program Jarní Flory Olomouc 2023:

čtvrtek 20.až sobota 22. dubna: 9-18 hodin
neděle 23. dubna: 9-17 hodin

Základní vstupné: 190 korun na místě, on-line zvýhodněné 180 korun

Podrobné informace a prodej vstupenek na webu 
www.flora-ol.cz

V pátek ve 20 hodin se uskuteční večerní prohlídka se speciálním nasvícením expozice, hudebním vystoupením a komentovanou procházkou hlavní expozicí s její autorkou.

Návštěvníci budou mít možnost vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí.

„Budou moci usednout na pětimetrový trůn a strávit příjemné chvíle nad dobrou kávou či u sklenky vína a nechat se unášet hrou barev za zvuku padající vody uprostřed tajemného kruhu menhirů,“ zve Klára Franc Vavříková.

Pro hlavní expozici společně se svými kolegy použije okolo 25 tisíc květin všech možných barev. Například tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a nebudou chybět ani lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje a toulitky.

„Pro výběr květin bylo určující téma hlavní expozice a roční období. Pokud to bylo možné, vybírala jsem, coby nositele barvy, květiny typické pro jarní období. A to nejen v České republice. Barvy totiž kralují celému světu,“ vysvětlila přední česká floristka.

Hate Me, Tender. Teresa Vittucci
Divadelní Flora 2023: oslava jinakosti i nahý tanec. Jaké taháky letos nabízí

Květiny v lahvích s vodou

Expozice Království barev je ekologicky udržitelná a nebude obsahovat nic, co se nedá zkompostovat nebo znovu využít. Při aranži květin nebude, na rozdíl od minulosti, využita aranžovací hmota florex. Květiny budou umístěny ve skleněných lahvích s vodou.

„V květinovém Království barev je tak na prvním místě příroda sama,“ vyzdvihla Klára Franc Vavříková.

Součástí jarní Flory je také expozice Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Královny jarního bálu doplněná oblíbenou pěstitelskou poradnou a posezením u vína.

V pavilonu A se představí Asociace soukromého zemědělství České republiky a zahradnické a umělecké školy z několika krajů. Proběhne také prestižní floristická soutěž Pohár Flory Olomouc a k vidění bude expozice věnovaná kopřivě coby zemědělské plodině.

Jarní etapa květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc, 21. dubna 2022. Hlavní expozice v pavilonu A nese název Květy a světy.
Jarní Flora začala, láká davy. Takto to vypadá v pavilonu i kolem

Dětská zóna v Rudolfově aleji

Návštěvníci se mohou těšit na tradiční zahradnické trhy s nabídkou od více než 250 prodejců. Prodávat se bude zahradnické nářadí, skleníky, mechanizace, přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osiva, květiny, kaktusy i sukulenty. Bohatá bude také nabídka občerstvení a nebudou chybět ani bezlepkové dobroty.

Rodiny s dětmi si v Rudolfově aleji užijí spoustu zábavy v dětské zóně s kolotočem, vláčkem, skluzavkou a velkými trampolínami.

O víkendu mohou využít dílničku, kde si mohou vytvořit obrázky z barevného písku.

Na stejném místě bude připravena rovněž odpočinková zóna. Lidé se budou moci potěšit pohledem na upravené květinové záhony, ve středu aleje budou zářit záhony s ornamenty.

Přes 40 tisíc jarních cibulovin pokvete díky zahradníkům z výstaviště Flora na záhonech před pavilony A, E, G a H a v botanické zahradě.

Nové tabule na příjezdových cestách a výpadovkách do Olomouce.
Vjezdy do Olomouce zdobí nové komiksové tabule. Jak se vám líbí?

Záplava bonsají

Milovníci bonsají si užijí pohled na unikátní exempláře v pavilonu G a H i v historické budově oranžerie ve Smetanových sadech. V pavilonu G doplní expozici Evropské bonsajové asociace výstava uměleckých děl.

„Návštěvníci se v rámci Mezinárodní výstavy bonsají mohou těšit na komentované prohlídky, ukázky tvarování bonsají, workshopy vedené významnými osobnostmi ze světa bonsají, poradnu i přednášky,“ uvedl mluvčí výstaviště Michal Poláček.

Připraven je také bohatý kulturní doprovodný program, hudební vystoupení a řada odborných přednášek a workshopů.

Nový interní pavilon ve šternberské nemocnici. Prosinec 2021
Stavby roku v Olomouckém kraji: interna, sídlo rozhlasu i biocentrum v Senici

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC  - FLORA OLOMOUC 2023

Pavilon A: Království barev - hlavní expozice

Přístavba pavilon A - přízemí: Královny jarního bálu – expozice ČZS, Soutěžní expozice středních škol

Přístavba pavilon A patro: Odkaz starých selských tradic – prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR

Galerie pavilon A: Květy kolem nás – výstavní expozice květin a všeho, co k nim patří

Terasa pavilon A: I když pálí, nehas – kopřiva jako zemědělská plodina a výrobky z ní

Venkovní areál: Zahradnické trhy

Pavilony G a H: Mezinárodní výstava bonsají + výstava uměleckých děl

Oranžerie: Mezinárodní výstava suiseki

Pavilon E: Doprovodné trhy

Areál Samba: doprovodný program