Mnozí z nich však netuší, co to vlastně pro ně znamená.

„Vím, že to má něco společného s digitalizací, ale jinak vlastně nechápu, co se mi tím snaží říct,“ přiznala se například Eva Krhutová z Olomouce.

Od 1. prosince totiž na brněnském vysílači Kojál, který pokrývá svým signálem i část Olomouckého kraje, dochází k přechodu na digitální vysílání druhého programu ČT.

Lidé tak musejí buď otočit anténu na jiný vysílač nebo vyřešit záležitosti spojené s přechodem na digitální provoz. Jinak totiž o takzvanou dvojku přijdou.

„Lidé, kteří nebudou otáčet anténu a nebo si nezajistí příjem digitálního signálu, nebudou od 1. prosince moci sledovat ČT 2. Kanál, na kterém vysílá druhý program, totiž uvolní místo pro multiplex 1, který v sobě zahrnuje ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 a dalších sedm rozhlasových stanic. Kdo si zajistí zařízení pro digitální příjem, tak bude mít rozšířenou nabídku programů, která je s digitalizací spojená,“ popsala pracovnice infolinky společnosti Digitalne.tv.

Samotnému vypnutí analogového vysílání ČT 2 k 30. listopadu a zahájení vysílání digitálního o den později bude předcházet vzájemné přepnutí stanic ČT 1 a ČT 2. Jednoduše řečeno, na 29. kanál, kde nyní vysílá první program, se přemístí ČT 2 a na 46. kanál se přesune ČT 1.

„Digitální zemské vysílání ČT ze stanoviště Brno – Kojál zahájíme v brzkých hodinách 1. prosince. Kojál se stane už dvacátým vysílačem velkého výkonu v rámci sítě 1, která šíří multiplex veřejné služby. Digitální signál z Kojálu pokryje téměř celý Jihomoravský kraj i části sousedících regionů,“ potvrdil Štěpán Janda z tiskového oddělení veřejnoprávní televize.

Komu tedy svítí v rohu piktogram, může udělat buď to, že pootočí anténu například na ostravský či jesenický vysílač, nebo si pořídí zařízení pro příjem digitálního signálu.

V prvním případě se ho ztráta analogového signálu prozatím týkat nebude a takovýto divák bude sledovat programy jako předtím, pouze s tou změnou, že přijde o regionální vstupy z jižní Moravy a nahradí je regionální zpravodajství z Moravskoslezského kraje.

Kdo se však rozhodne, že se na digitální příjem připraví už nyní, má několik možností.

„Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set–top boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu,“ sdělil Janda a také upozornil, že zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu.

U převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech je navíc nutná odborná úprava.

V případě, že si člověk koupí televizor s digitálním tunerem, však ještě nemá vyhráno, protože v současné době na území Olomouckého kraje stejně digitální signál plně nechytí, a musí si tak opatřit například satelit, pokud chce naladit více programů.

Televizní přijímač s tunerem pomůže až ve chvíli, kdy bude plné pokrytí. Jesenického vysílače se digitalizace bude týkat od září příštího roku.

Digitalizace bude pokračovat až do poloviny roku 2012, kdy na digitální vysílání budou postupně přecházet ostatní stanice. Tímto se postupně rozšíří i programová nabídka.

Situaci lze řešit již nyní pořízením satelitního kompletu či zavedením kabelové televize, ovšem její nevýhodou je malá dostupnost v některých místech, například menších obcích.

„Zakoupením satelitního kompletu si lidé usnadní práci nejvíce. Satelity zachycují signál z vesmírných družic a už nyní na něj lidé chytnou mnohem větší nabídku programů, než-li pouze tu, kterou zahrnuje multiplex 1, který se některých lidí může nyní týkat,“ vysvětlil Josef Kulich, který se instalací telekomunikačních systémů zabývá, a také poznamenal, že ceny za set–top boxy se pohybují kolem sedmi a osmi set. Satelit se dá pořídit do pěti tisíc.

„O satelity je mnohem větší zájem. Zvedly se teď hodně poptávky a většina lidí upřednostňuje satelity. Navíc v naší lokalitě je signál z Ostravy a Pradědu chvílemi nestálý. Takto mají zajištěné kvalitní a bohaté vysílání,“ přidal dále Kulich, který má firmu v Litovli.

Lidé, kteří již nyní sledují obrazovky přes satelit, nemusejí digitalizaci řešit.

Službu digitální televize nabízejí i operátoři pevných linek.

„Obdobně jako u kabelových televizí si stačí u provozovatele pevné linky objednat službu digitální televize a problém s přechodem na digitál je vyřešen. Provozovatelé digitální televize přes pevnou linku dodávají také potřebný speciální set–top box,“ dodal Janda.