„Žáci první i páté třídy, které jsme navštívili, byli moc šikovní. Přesto bylo patrné, že obzvláště prvňáčci některé úkony související s postupem testování jen těžko zvládají. Je to z velké části způsobeno druhem testů, které obdržely školy v Olomouckém kraji a podle mých informací i v ostatních moravských krajích. Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější testy,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Děti se podle zjištění kraje během testování potýkaly především s uzávěrem lahvičky s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít. Problém následně představovalo také kapátko. To jim při stisknutí plastového obalu vypadávalo. Pomoci museli rodiče nebo učitelky.

„Měli bychom usilovat o plivací testy. Dnes se jasně ukázalo, že testovací sady, které školy obdržely v minulém týdnu, nejsou nejvhodnější volbou,“ řekl radní pro školství Jakubec.

V ostrém provozu se podle kraje ukázalo, že školy dostaly pouze polovinu stojánků, do nichž je potřeba umístit ampulku v průběhu testování.

Na základní škole Stupkova to vyřešili po svém – papírový držák nahradili kostkami lega.

„Děti lego znají a barevné kostky jim snad celý proces testování aspoň trochu zpříjemní,“ vysvětlil ředitel základní školy Stupkova Pavel Hofírek.